Grudziądz — Gimnazjum

Moderator: Redaktor

Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez Redaktor » 6 lut 2013, 19:02

Prezentacja

Obrazek

Żeby skomentować lub ocenić ten zegar musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Avatar użytkownika
Redaktor
Administrator
 
Posty: 3129
Dołączył(a): 12 sty 2010, 12:02
Lokalizacja: Virtual

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez Dharani » 30 sie 2013, 12:54

W Grudziądzu jest jeszcze jedna szkoła, na której faktycznie istnieje zegar, choć ma bardzo mało zdjęć w necie. To, co nazywam tu "gimnazjum" to jakaś bardzo stara szkoła, a zegar na niej nie istnieje od bardzo dawna. Usunąłem go z Katalogu ze względu na brak zdjęć.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez rkpior » 31 sie 2013, 14:25

A mógłby ktoś podać, o które gimnazjum chodzi?

Fakty, które znam są takie:
1. W Grudziądzu są 3 zegary słoneczne. Wszystkie 3 mają swoje profile (zalążki) w katalogu.
2. 2 z powyższych zegarów znajdują się na terenie szkół (chodzi o II LO i Zespół Szkół Tecznicznych).
3. Zegary z pkt.2. znajdują się na tych obiektach odpowiednio od 1992 i 1996 roku
4. Jeśli, to co Dharani nazwał "gimnazjum", może być starą szkołą (czyli czymś, gdzie około 100 lat temu było gimnazjum, a potem inne rodzaje szkół), to de facto mam 2 typy: szkołę przy ulicy Legionów (znajduje się tam między innymi III LO) oraz szkołę przy ulicy Sienkiewicza, po tej samej stronie ulicy, co poczta (znajduje się tam między innymi IV LO). Niestety nigdy nie słyszałem o zegarze w żadnej z tych szkół.

Będę w Grudziądzu w następny weekend, to mogę pomóc przy weryfikacji, ale musiałbym mieć więcej szczegółów, bo w Grudziądzu jest kilkanaście gimnazjów, a dodając jeszcze te licea, o których piszę wyżej, mam zadziwiającą listę do poszukiwań :) Jeśli Bahostan jesteś w stanie podać mi, o który budynek chodzi - będę wdzięczny.

Przy okazji pobytu w Grudziądzu sprawdzę nazwiska wykonawców wszystkich 3 znanych zegarów (bo wszystkich projektantów znam osobiście) i dam dokładne opisy do katalogu.

rkpior
Avatar użytkownika
rkpior
Pasjonat
 
Posty: 22
Dołączył(a): 31 sie 2013, 13:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez Dharani » 3 wrz 2013, 22:31

Oto informacją, jaką jakiś czas temu znalazłem w internecie:

Historia zespołu szkół Gastronomiczno-Odzieżowych im. Marii skłodowskiej-curie

Historia budynku ZSG-O

Główny budynek naszej szkoły wybudowano za niebagatelną sumę 400 tysięcy marek z budżetu miasta w 1907 roku dla potrzeb, istniejącej od 1844 roku, miejskiej ewangelickiej szkoły wyższej córek im. Wiktorii (od 1899 roku). W cztery lata później (w 1911 roku) ukończono jego rozbudowę w kierunku ulicy Sienkiewicza (pion mieszczący obecnie bibliotekę).

W latach 1919-1939 mieściło się tu Gimnazjum Żeńskie im. Marii Piłsudskiej. Gmach wyglądał w tamtym okresie nieco inaczej. Na rogu ulicy Trynkowej (obecnie Skłodowskiej) znajdowała się najokazalsza część szkoły z dużymi, witrażowymi oknami w górnej kondygnacji (okna auli), nad którymi umieszczono zegar słoneczny. Niestety nie przetrwała ona wojny. Do budynku ówczesne gimnazjalistki wchodziły bocznymi drzwiami (mieszczącymi się na wysokości dzisiejszego wejścia do stołówki); wejście główne zarezerwowane było dla grona pedagogicznego.


ŹRÓDŁO

Po tej lekturze skontaktowałem się ze szkołą. Właśnie znalazły się zdjęcia tego zegarka, toteż wraca on do łask :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez rkpior » 6 wrz 2013, 08:18

Jutro z samego rana to osobiście sprawdzę tę szkołę, zegar i plakat! Swoją drogą Dharani miałeś szczęście, że dzwoniąc do szkoły ktoś tam czaił, co to zegar. Kiedyś poszukiwałem jednego planetarium, które w latach 70. było we Fromborku, potem z pewnością przewieziono je do Włocławka, a później (podobno) do Kalisza. W Kaliszu nikt nic nie wiedział (wtedy), a we Włocławku, zarówno Sekretarka, jak i Dyrektorka szkoły - o której wiedziałem, że to ta szkoła - mówiły, że niemożliwe, nigdy nie mieliśmy planetarium. Planetarium samo się znalazło, jak w Kaliszu odnalazł mnie amator astronomii, który osobiście ten sprzęt z Włocławka (z samej szkoły, w której Sekretarka i Dyrektorka nie pamiętały sprzętu) do Kalisza przewiózł.
Avatar użytkownika
rkpior
Pasjonat
 
Posty: 22
Dołączył(a): 31 sie 2013, 13:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez rkpior » 8 wrz 2013, 10:05

Jest dokładnie tak, jak napisano w tekście, który podesłał Dharani. Zegar istniał prawdopodobnie do 1939 roku. Budynek istnieje, jest ładny i okazały, ale... na jego eleganckiej ścianie południowej nie ma śladu zegara. Chyba, że... nie zauważyłem :)

Wg moich informacji cała ulica Trynkowa została w czasie wojny poważnie zniszczona (http://kmdg1986.republika.pl/biuletyn2.htm) - sama szkoła w 85! Obecny budynek jest więc odbudowany z gruzów i oddany do użytku w 1949. Jak widać bez zegara...

RKP
Załączniki
DSC01687.JPG
DSC01687.JPG (196.9 KiB) Przeglądane 11698 razy
Avatar użytkownika
rkpior
Pasjonat
 
Posty: 22
Dołączył(a): 31 sie 2013, 13:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez Dharani » 8 wrz 2013, 19:57

No to ja dla kompletu dorzucam trzy archiwalne fotki z zegarem. Z tego co jednak wyczytałem, to skrzydło szkoły, na której zegar znajdował się przed wojną nie zostało odbudowane (przynajmniej nie we wcześniejszej postaci).

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez rkpior » 9 wrz 2013, 08:45

Zgadza się Dharani. Skrzydło, na którym znajdował się zegar musiało znajdować się w miejscu, gdzie na moim zdjęciu jest taki szary budynek z lewej strony. Budynek ten powstał dopiero w latach 60. XX wieku.

RKP
Avatar użytkownika
rkpior
Pasjonat
 
Posty: 22
Dołączył(a): 31 sie 2013, 13:01
Lokalizacja: Kalisz

Re: Grudziądz — Gimnazjum

Postprzez rkpior » 7 lis 2020, 13:45

Zniknęło moje zdjęcie z 2013 roku, więc wrzucam raz jeszcze i dla porównania daję zdjęcie z 1945 r., gdzie mamy odpowiedź na pytanie co się z zegarem stało :oops:

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
rkpior
Pasjonat
 
Posty: 22
Dołączył(a): 31 sie 2013, 13:01
Lokalizacja: Kalisz


Powrót do woj. kujawsko-pomorskie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron