Odrzechowa — Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB

Moderator: Redaktor

Oceń ten zegar

5 - fantastyczny
0
Brak głosów
4 - niezły
0
Brak głosów
3 - taki sobie
0
Brak głosów
2 - słaby
0
Brak głosów
1 - beznadziejny
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 0

Odrzechowa — Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki PIB

Postprzez Redaktor » 18 lip 2014, 12:23

Prezentacja

Obrazek

Żeby skomentować lub ocenić ten zegar musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Avatar użytkownika
Redaktor
Administrator
 
Posty: 3129
Dołączył(a): 12 sty 2010, 12:02
Lokalizacja: Virtual

Re: Odrzechowa — Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki

Postprzez jurdem » 3 wrz 2014, 12:30

Jest tu pewna 'zmyłka'. Otóż ten zegar znajdował się nie w Odrzechowej a na odludziu zwanym Polany Surowiczne!
Polany Surowiczne to była kiedyś wieś w gminie Komańcza. W 1946 r. wieś została zniszczona, mieszkańcy wysiedleni do ZSRR, a pola zmieniły się w nieużytki. Po wojnie teren doliny był okresowo wykorzystywany do wypasu bydła przez PGR i Zakład Karny z pobliskiego Moszczańca. Dzisiaj jest to pustkowie (łąki), na którym znajduje się jedynie chatka studencka 'Chałupa Elektryków' w popegeerowskim budynku. Niedaleko stał jeszcze drugi budynek, wykorzystywany przy okazji letniego wypasu bydła z Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej [stąd Odrzechowa - ale jest to odległość rzędu 30 km]. Ten spłonął dwukrotnie w latach 2005 i 2008. Obecnie Zakład z Odrzechowej ma tam postawione tzw. wozy taborowe, w których w okresie wypasu mieszka pastuch (jest taki zawód!). I to właśnie pastuch, o zacięciu artystycznym, usypał kiedyś z kamyków zegar słoneczny. Obecnie zegar ten się rozsypał (pożary) i go nie ma, tym niemniej obiecano mi jeszcze to sprawdzić. Ja nie mogłem tam dotrzeć, bo jest tam tylko droga gruntowa, absolutnie nieprzejezdna a nie miałem czasu żeby przejść te 3 km w jedną stronę - w dodatku nie mając pewności czy trafię !
Avatar użytkownika
jurdem
Pasjonat
 
Posty: 326
Dołączył(a): 4 lis 2011, 00:20

Re: Odrzechowa — Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki

Postprzez jurdem » 1 kwi 2016, 23:26

No więc jest dokładnie tak, jak pisałem w poprzednim poście. Byłem, widziałem. Obiekt jest spalony, po zegarku słonecznym została "kamieni kupa", składowana pod murkiem. Na paru kamykach widać mocno zatarte ślady po cyfrach. Lokalizacja: 49°27'01.6"N, 21°52'44.3"E.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/3fc31c2ccc356fd4
http://www.fotosik.pl/zdjecie/e6c9815f2d8bc766
http://www.fotosik.pl/zdjecie/a53e3fd4cd9365d6
Avatar użytkownika
jurdem
Pasjonat
 
Posty: 326
Dołączył(a): 4 lis 2011, 00:20

Re: Odrzechowa — Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki

Postprzez Dharani » 4 maja 2016, 09:10

Dzięki Jurek, chyba więc możemy go opisać w Katalogu jako ZNISZCZONY.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Odrzechowa — Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki

Postprzez jurdem » 19 sie 2017, 13:23

Darku, przy okazji aktualizacji opisów zmieniłeś opis tego obiektu na "Chata elektryków". Powinno jednak być: Tabory Zakładu Doświadczalnego (...) z Odrzechowej. Chałupa elektryków jest oddalona o kilkaset metrów a fakt istnienia tego zegara koło spalonego domku potwierdziła mi pani w Zakładzie w Odrzechowej! Poza tym sam widziałem to co z niego zostało, czyli stos kamyków.
Avatar użytkownika
jurdem
Pasjonat
 
Posty: 326
Dołączył(a): 4 lis 2011, 00:20


Powrót do woj. podkarpackie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron