Witam

Przed rozpoczęciem korzystania z Forum przedstaw się pozostałym
użytkownikom. Zawsze miło poznawać nowych ludzi :)

Witam

Postprzez scyzor » 2 mar 2016, 09:25

Słonecznie witam wszystkich :)

Zarejestrowałem się nie dlatego, żebym odkrył coś takiego jak zegar słoneczny, gdyż w miejscowości w której się urodziłem i wychowałem zegar jest: viewtopic.php?f=24&t=2349
ale dlatego iż parę dni temu pod wpływem impulsu kupiłem takowy zabytek
Obrazek
i nie ukrywam, że chętnie skorzystałbym z pomocy tutejszych Fachowców odnośnie określenia miejsca i czasu pochodzenia tego przedmiotu.
Oczywiście nabyłem go w celach ogrodowo-ozdobnych a nie broń Boże dalszej odsprzedaży :!:

Tyle tytułem przywitania, konkretne pytania zadam we właściwym dziale.
Pozdrawiam
scyzor
Pasjonat

Re: Witam

Postprzez Dharani » 3 mar 2016, 20:54

Witaj Scyzor :) (ciekawy nick)

Miło mi powitać kolejnego pasjonata zegarów słonecznych.

Niestety, na moje oko Twój nabytek, to nie zabytek, lecz sztucznie postarzany seryjny odlew żeliwny. Podobnych widziałem całkiem sporo na internetowych aukcjach. Nie widzę dokładnie jaki symbol umieszczono na godzinie 12, ale wydaje mi się, że jest to 0 (zero). Jest to dość częste we wspomnianych odlewach, choć nie potrafię ani zrozumieć, ani wyjaśnić pochodzenia tej dziwacznej maniery. Owszem, we Francji na wielu pionowych zegarach na godzinie 12 widziałem literę M, ale ona tam oznacza Midi, czyli południe. Skąd to 0?

W Twoim zegarze dodatkowo widzę poważny błąd konstrukcyjny - godziny 6 (VI) rano i 6 (VI) po południu powinny być na jednej prostej linii. Oczywiście ptaszka trzeba też przekręcić, by znalazł się nad linią godziny 12. Domyślam się, że moje komentarze nie są dla Ciebie zbyt radosne. Ale i tak się cieszę, że do nas dołączyłeś :)

Pozdrawiam
Darek
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez scyzor » 4 mar 2016, 11:36

Dzięki za odpowiedź - bo już zwątpiłem :lol:

A więc tak, na godz. 12tej jest lilijka:
Obrazek

Ptaszka przekręcić trzeba (póki co jest luźny na śrubce) i to wiem. Ogon ustawiamy na 12tą prawda :?: Tyle już się nauczyłem 8-) :mrgreen:
Kolejna rzecz: gnomon, czyli w tym wypadku ogon powinien być zgodny z szerokością geograficzną czyli w moi przypadku ok. 53 stopnie. Jest o połowę niżej.
Czym w praktyce ta różnica kąta będzie skutkować :?: Trochę mogę to naciągnąć bez ingerencji w metal - jaki by nie był - ale nie za wiele.
Oczywiście zakładam póki co, że wyskalowanie jest poprawne.
Druga kwestia: oczywiście teoretycznie ustawiam "ogon" wprost na północ słoneczną. Ale chciałbym (znowu póki co zakładam wyskalowanie poprawne), żeby zegar pokazywał latem (zimą i tak na dworze człek nie przebywa) letni czas zegarowy.
I nie wiem czy dobrze myślę: 12 w południe wg czasu UMT zimowego to godzina przejścia słońca nad południkiem 0, prawda :?:
Ja "leżę" na ok. 17,5 stopniu szerokości wschodniej. Czyli różnica jest ok. 70 minut na plus tj. "słonecznie" jest u mnie już ok. 13tej.
Na lato przesuwamy wskazówki do przodu. Czyli to chyba skompensuje mi tą różnicę i - pomijając 10 minut - będę miał właściwy czas słoneczny i zegarowy-letni :?:

O zabytek pytałem, bo nie wiem na ile delikatnie traktować zegar przy oczyszczaniu i konserwacji. Nie chciałbym zepsuć.
Gość ze sklepu z antykami twierdził, że ma ze sto lat :roll: I nie mówił mi tego zachęcając ale jak już miał pieniążki w ręku.

A ksywa... to jeszcze z LO :D Ś.p. już nauczyciel od angla (niestety młodo zmarł) nadawał ludziom ksywy ni z gruszki ni z pietruszki. Mi się dostało tak, i od tamtego czasu poza pracą większość znajomych tak mnie kojarzy i "tytułuje" :mrgreen:

Pozdrawiam
Sławek (tylko proszę nie pisz "Sławku" bo nie znoszę :lol: )

P.S. A Dharani to coś z Indii... ale nie bardzo rozumiem co :?:
scyzor
Pasjonat

Postprzez Dharani » 7 mar 2016, 22:30

No więc tak, może niezbyt jasno się wyraziłem, ale pisałem o tym, że linie godzin 6 i 18 umieszczono w bardzo słych miejscach, a co za tym idzie skalowanie, o którym wspominasz jest bezsprzecznie złe. Ten zegar - jeśli zostanie poprawnie ustawiony w stosunku do kierunków geograficznych - będzie pokazywał jedynie południe słoneczne. Wszystkie pozostałe godziny (im dalej od południa tym bardziej) będą błędne. Najbardziej te poranne i wieczorne. Godzina 12 na zegarze słonecznym to południe czasu prawdziwego w danym miejscu. Jeśli stoi w Trzemesznie, to pokaże czas miejscowy w tej miejscowości, a nie na południku 0°. Nasze zegarki mechaniczne i elektroniczne mierzą czas według południka 15° zimą i 30° latem. A zatem jesteś zimą godzinę wcześniej przed Greenwich, a latem 2 godziny.
Pozdrówki
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez scyzor » 8 mar 2016, 10:00

Dharani napisał(a):linie godzin 6 i 18 umieszczono w bardzo słych miejscach, a co za tym idzie skalowanie, o którym wspominasz jest bezsprzecznie złe. Ten zegar - jeśli zostanie poprawnie ustawiony w stosunku do kierunków geograficznych - będzie pokazywał jedynie południe słoneczne. Wszystkie pozostałe godziny (im dalej od południa tym bardziej) będą błędne.

No to mnie zmartwiłeś... :roll:
Cóż, w takim razie zegar będzie po odnowieniu pełnił rolę głównie ozdobną, no i ustawię go tak, żeby w razie jak przyjdą Ruscy i skończą się bateryjki do zegarów :mrgreen: pokazywał mi prawidłowo choć południe słoneczne lub zegarowe letnie (do rozważenia)...

Dharani napisał(a):Godzina 12 na zegarze słonecznym to południe czasu prawdziwego w danym miejscu. Jeśli stoi w Trzemesznie, to pokaże czas miejscowy w tej miejscowości, a nie na południku 0°.

To to rozumiem ale tego
Dharani napisał(a):Nasze zegarki mechaniczne i elektroniczne mierzą czas według południka 15° zimą i 30° latem.

nie... Myślałem, że zimą to jest czas słoneczny dla południka 0.

Dharani napisał(a): A zatem jesteś zimą godzinę wcześniej przed Greenwich, a latem 2 godziny.

No to w razie chęci ustawienia południa słonecznego (latem) muszę mieć na zegarze 12tą o 10tej :?:

Pozdrowienia
scyzor
Pasjonat

Powrót do Powitania