Dzień dobry!

Przed rozpoczęciem korzystania z Forum przedstaw się pozostałym
użytkownikom. Zawsze miło poznawać nowych ludzi :)

Dzień dobry!

Postprzez maciek » 3 lut 2019, 22:05

Dzień dobry. Na imię mi Maciej jestem z Warszawy. Znalazłem Waszą stronę szukając wiedzy o zegarze w Brześcach. Szukam jakichś informacji na temat tego zegara. Mam nadzieję że z pomocą pasjonatów uda się pogłębić wiedzę o tym zabytku. Jest szansa na odbudowę zegara i dlatego proszę o pomoc w ustaleniu jak ten zegar wyglądał i działał. Oczywiście podzielę się również tym co mi się udało ustalić. Pozdrawiam Maciej
maciek

Re: Dzień dobry!

Postprzez Dharani » 27 mar 2019, 12:14

Witaj Maćku. Cieszę się, że wciąż ktoś interesuje się polską gnomoniką :) Z przyjemnością podzielę się z Tobą wiedzą i przemyśleniami dotyczącymi zegara w Brześcach. Też mieszkam w Warszawie.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Re: Dzień dobry!

Postprzez maciek » 5 kwi 2019, 00:26

Dzięki za pozytywny odzew.
W temacie do przedmiotowego zegara myślę, że należałoby sprostować trochę mylny moim zdaniem opis. Oczywiście po wizji lokalnej, na którą zapraszam. W Brześcach jestem częstym gościem i mam wolny dostęp do obiektu. Zresztą folwark nie jest zamknięty na cztery spusty i można go zwiedzać, właściciel jest bardzo wrażliwym na historię i wszelkie zabytki człowiekiem. Podstawową sprawą to gnomon w tym kamieniu był obsadzony, został ułamany. Miejsce to jest widoczne na zdjęciu umieszczonym na stronie. W miejscu obsadzenia korzeń gnomonu jest kwadratowy o boku około 12 mm. W załączniku zdjęcie. Kula zegara pokazana na zdjęciach nie jest samotna. Ocalały jeszcze dwa elementy tego gwiazdozbioru. Kula (N) z wykutym południkiem i kula (W). Niestety nie ma kuli ze znakiem (S) i (E). Być może, że zapędziłem się w swoich rozważaniach, ale skojarzyłem te znaki z parkiem kąpielowym w Wiśle. Poszukałem cech wspólnych i tak powstała moja teoria. Nie wiem, z jakiego materiału jest wykonany zegar w Wiśle, ale zakładając, że jest to piaskowiec, (w co wątpię) kamienie w Brześcach są w dużo starsze (stopień zwietrzenia skały jest chyba wiele większy). Materiałem nie jest na pierwszy rzut oka piaskowiec, z całą pewnością będę mógł to stwierdzić po próbie odróbki tego kamienia. Materiał jest gruboziarnisty, twardy i bez oczyszczenia nie wiele więcej mogę o nim powiedzieć. Miło by było spotkać się na miejscu z kimś, kto widział już w życiu takie obiekty i może coś wnieść do sprawy. Ważne jest by próbując ratować zabytek nie zniszczyć go bezpowrotnie. W załączniku przesyłam zdjęcia trzech kamieni w Brześcach. Może ktoś mnie wesprze w inicjatywie odtworzenia tego obiektu. Z obróbką kamienia i żelaza na gnomon poradzę sobie sam gorzej z wycelowaniem ustrojstwa w gwiazdę polarną. Astronom ze mnie do d..y. Najtrudniejsza jest decyzja czy kamienie oczyszczać (odświeżać), jaką techniką.
Pozdrawiam Maciek
Jak tu umieścić zdjęcia?
maciek

Powrót do Powitania