Wisła — Park kąpielowy

Moderator: Redaktor

Oceń ten zegar

5 - fantastyczny
0
Brak głosów
4 - niezły
0
Brak głosów
3 - taki sobie
0
Brak głosów
2 - słaby
0
Brak głosów
1 - beznadziejny
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 0

Wisła — Park kąpielowy

Postprzez Redaktor » 14 lut 2013, 12:52

Prezentacja

Obrazek

Żeby skomentować lub ocenić ten zegar musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Avatar użytkownika
Redaktor
Administrator
 
Posty: 3129
Dołączył(a): 12 sty 2010, 12:02
Lokalizacja: Virtual

Re: Wisła — Park kąpielowy

Postprzez jurdem » 8 mar 2013, 11:45

Z tego co widać na archiwalnej pocztówce (tej czarno-białej), dzisiaj zostało tyle:
Obrazek

Kula ta znajduje się na placu zabaw w parku i na mój gust NIE jest to zegar słoneczny. Wygląda to na model Ziemia + Księżyc w czterech kwadrach. Widoczny wystający z kuli pręt to jest oś Ziemi. W dodatku ta kula obrazująca Ziemię jest ewidentnie pochylona o owe mniej więcej 23 stopnie (na starej pocztówce)! Z bieguna północnego wychodzą południkowo (równy podział) 24 linie = 24 godziny, ponumerowane cyframi rzymskimi dookoła dwukrotnie I-XII.

Na dodatek jeszcze widok ogólny: park i z tyłu kościół ewangelicki, na którym znajduje się kolejny zegar słoneczny.
Obrazek

Ten post przeredagowałem bo w międzyczasie nauczyłem się dołączać zdjęcia!
Ostatnio edytowano 3 wrz 2013, 23:20 przez jurdem, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
jurdem
Pasjonat
 
Posty: 326
Dołączył(a): 4 lis 2011, 00:20

Re: Wisła — Park kąpielowy

Postprzez Dharani » 9 mar 2013, 21:14

Obawiam się Jurek, że tutaj nie masz racji. To jak najbardziej JEST (choć dzisiaj bardziej trzeba powiedzieć BYŁ) zegar słoneczny. Istnieją przynajmniej cztery odmiany zegara kulowego, który jest pochodną zegara równikowego. Masz rację mówiąc, że te kula co żywo przypomina Ziemię, gdyż tak właśnie jest - nasza planeta sama w sobie jest zegarem słonecznym. Mam w planach napisanie na ten temat drobnego artykułu.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wisła — Park kąpielowy

Postprzez jurdem » 15 mar 2013, 23:25

No tak, dopiero dzisiaj przeczytałem o "globusie" w Brześcach:
W Polsce były jeszcze trzy zegary kulowe jednakże tylko ten z Ogrodu Botanicznego w Łodzi działa na identycznej zasadzie. Drugi znajduje się w ogrodzie przy Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, zaś trzeci jeszcze przed wojną stał w parku kąpielowym w Wiśle. Te dwa ostatnie posiadały gnomony, czyli godzina 12:00 umieszczona była w północnej części tarczy zegarowej. [Darek Oczki]

... i wszystko jasne.
Avatar użytkownika
jurdem
Pasjonat
 
Posty: 326
Dołączył(a): 4 lis 2011, 00:20


Powrót do woj. śląskie



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron