Zegar w XVIIIw ogrodzie Scuteltusa we Wroclawiu

Wiesz o zegarze słonecznym, którego nie ma w naszym katalogu, lub
który jest w Twojej okolicy? Prosimy daj nam o tym znać. Tu możesz go
opisać i zamieścić zdjęcia. Powiedz gdzie dokładnie można go zobaczyć.

Zegar w XVIIIw ogrodzie Scuteltusa we Wroclawiu

Postprzez mlose » 19 paź 2014, 21:12

A teraz gnomoniczna gratka !
Jest to odkrycie profesora Wojciecha Brzezowskiego, specjalisty w dziedzinie sztuki ogrodowej okresu baroku.

Profesor wypatrzył ów Sonnen-uhr na jednej z rycin przedstawiajacej ogród niejakiego Caspara Wilhelma Scuteltusa,
zlokalizowany na terenie Przedmieścia Świdnickiego, w miejscu dzisiejszego teatru Capitol, w dzisiejszym kwartale ulic Piłsudskiego - Świdnickiej - Komandorskiej.

Ogród powstał ok. 1730 roku, zaś zegar jest zupełnie egzotyczną konstrukcją, jakiej nigdy do tej pory nie widziałem.
Otóż z ryciny wynika że jest to zegar typu kulistego, zamocowany nad skrzyżowaniem alei ogrodowych na łękach (prawdopodobnie żelaznych) do czterech sterczyn, również zakończonych kulami.

Poniżej rycina calego ogrodu:
http://i62.tinypic.com/29utyf7.jpg
Oraz szczegół zegara:
http://i62.tinypic.com/28vd7w2.jpg
mlose
Pasjonat
 
Posty: 158
Dołączył(a): 5 lut 2010, 23:53

Re: Zegar w XVIIIw ogrodzie Scuteltusa we Wroclawiu

Postprzez Dharani » 24 lis 2015, 22:31

Ja bym powiedział, że owe łęki zamocowano nie na sterczynach, lecz na obeliskach - i innych miejscach ogrodu widać podobne wolnostojące obeliski. Zastanawiam się jedynie nad użytecznością zegara kulistego zawieszonego tak wysoko nad alejką. Nie jestem do końca przekonany, iż to faktycznie zegar słoneczny.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegar w XVIIIw ogrodzie Scuteltusa we Wroclawiu

Postprzez mlose » 25 lis 2015, 18:59

KW którymś z ostatnich numerów biuletynu BSS była fotka kilistego zegara nad bramą, również zamocowanego na żeliwnych łękach.
Także myślę że to był jednak zegar.
mlose
Pasjonat
 
Posty: 158
Dołączył(a): 5 lut 2010, 23:53

Re: Zegar w XVIIIw ogrodzie Scuteltusa we Wroclawiu

Postprzez Dharani » 27 lis 2015, 22:47

Przemyślałem sprawę i oto dwa wnioski potwierdzające tezę prof Brzezowskiego:
1. Kwestionowałem czytelność zegara kulowego umieszczonego tak wysoko nad głową. Nie pamiętałem precedensów, ale jednak jeden mi się przypomniał: Brama Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, na której dawniej istniał właśnie taki zegar.
2. Przyjrzałem się dokładniej rycinie, do której odwoływał się Maciek. Pod zegarem znajduje się litera q, którą objaśniono na samym dole - jest tam napisane Sonnen-uhr.
Zatem sprawa jest oczywista: to jednak zegar słoneczny :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zegar w XVIIIw ogrodzie Scuteltusa we Wroclawiu

Postprzez mlose » 6 sty 2016, 22:56

W którymś z ostatnich biuletynów BSS byl artykuł Denisa Cowana, przedstawiający podobnie zamocowany - na żeliwnych łękach - kulisty zegar
nad bramą wjazdowa na teren jakieś szkockiej posiadłości. Niestety nie pamiętam który to numer biuletynu.
mlose
Pasjonat
 
Posty: 158
Dołączył(a): 5 lut 2010, 23:53


Powrót do Szukajmy zegarów słonecznych



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron