Bągart (Żuławy) - zegar słoneczny, ale jak stary?

Wiesz o zegarze słonecznym, którego nie ma w naszym katalogu, lub
który jest w Twojej okolicy? Prosimy daj nam o tym znać. Tu możesz go
opisać i zamieścić zdjęcia. Powiedz gdzie dokładnie można go zobaczyć.

Bągart (Żuławy) - zegar słoneczny, ale jak stary?

Postprzez przemek » 28 cze 2015, 12:08

Cześć!
W internecie (na stronie poświęconej krainie Powiśla: http://www.powisle.infopl.info/index.ph ... zki/250415, stamtąd pożyczyłem też zdjęcia, które dla Waszej wygody załączam do tej wiadomości) natrafiłem na ciekawą informację o zegarze słonecznym wydrapanym w cegłach na murze starego kościoła w Bągarcie (wieś w gminie Dzierzgoń na Żuławach Wiślanych). Zegar widoczny na zdjęciu przypomina trochę ten odkryty niedawno przez Darka w pobliskiej Tuji (http://gnomonika.pl/kontakt.php?d=2&id=138), ale ...
No właśnie, linie na skali tego zegara w Bągarcie są zadziwiająco ostre, jakby nie były dotknięte zębem czasu. Gdyby były starsze, to chyba powinny być trochę zatarte, z krawędzami wygładzonymi pod wpływem warunków atmosferycznych (deszcze i wiatr = wietrzenie). A te na zdjęciu poniżęj wyglądają, jakby zrobiono je stosunkowo niedawno. Poza tym w miejscu zbiegania się linii nie widać dziury po mocowaniu gnomona, a sam układ linii godzinowych przypomina trochę skalę współczesnego zegara mechanicznego (od 6 do 18), zupełnie jakby ktoś bawił się naiwnie odwzorowując dolną połowę cyferblatu swojego zegarka naręcznego na murze kościoła... W tekście na podanej powyżej stronie internetowej jest informacja, że kościół był kilka razy dewastowany, po czym zniszczone jego fragmenty odbudowywano (podano dwie daty z XX w.). Ciekawe, w jakim konkretnie miejscu na murze są umieszczone te znaki i zegar.

Jednak zegar - to zegar. Darku, liczy się, czy nie?
zegar-i-znaki-Bagart(Zulawy)_08.jpg
Bągart (Żuławy, kościół z XIV wieku). Zegar słoneczny i znaki wydrapane w cegłach na murze.
(Zdjęcia za: www.powisle.infopl.info/index.php/wycieczki/250415)
Zegar zabytkowy (starodawny, czy nowożytny ?), a może współczensny (zabawa ?, podróba ?, wandalizm ?, mistyfikacja ?) ?


Nota bene, ostatnio przybywa wiadomości o odnajdywanych zegarach drapanych w Polsce (http://gnomonika.pl/kontakt.php?d=2&id=144). Ze względu na używany budulec na południu Polski mamy zegary drapane przede wszystkim w kamieniu, na północy - głównie w cegle (oprócz wspomnianego zegara w Tuji, drapany w cegłach jest także w Lęborku (http://gnomonika.pl/katalog.php?id=476). Ale czy wszystkie te zegary są rzeczywiście starodawne? Tenmat aż prosi się o więcej uwagi...

Pozdrawiam,
Przemko
Avatar użytkownika
przemek
Pasjonat
 
Posty: 128
Dołączył(a): 31 sie 2010, 21:16

Re: Bągart (Żuławy) - zegar słoneczny, ale jak stary?

Postprzez Dharani » 5 lip 2015, 18:41

Tak na szybko: też przed paroma dniami na to trafiłem. Szerzej później :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bągart (Żuławy) - zegar słoneczny, ale jak stary?

Postprzez przemek » 24 lip 2015, 14:36

Hej Darku, zapowiedziałeś komentarz więc ciekaw jestem Twego zdania nt. tego zegara w Bągarcie. Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
przemek
Pasjonat
 
Posty: 128
Dołączył(a): 31 sie 2010, 21:16

Re: Bągart (Żuławy) - zegar słoneczny, ale jak stary?

Postprzez Dharani » 26 lip 2015, 13:33

No widzisz, czasu ostatnio mniej, więc nie komentowałem, ale przygotowuję artykuł na temat zegarów drapanych.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Bągart (Żuławy) - zegar słoneczny, ale jak stary?

Postprzez przemek » 26 lip 2015, 19:58

Fajnie, temat na pewno zasługuje na uwagę. Życzę powodzenia i chętnie przeczytam. Pozdrawiam!
Avatar użytkownika
przemek
Pasjonat
 
Posty: 128
Dołączył(a): 31 sie 2010, 21:16

Re: Bągart (Żuławy) - zegar słoneczny, ale jak stary?

Postprzez mlose » 31 lip 2015, 19:25

Też z przyjemnością przeczytam !
Rzeczywiście tyle tych drapaków że zaczyna nam się się robić niczym w saksońskiej Anglii !

Ale raczej aż tak stare jak angielskie nie są, ...przynajmniej nie starsze niż budynki na których się znajdują !
mlose
Pasjonat
 
Posty: 158
Dołączył(a): 5 lut 2010, 23:53


Powrót do Szukajmy zegarów słonecznych



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron