Wyprawa do Krakowa

Informacje o planowanych spotkaniach, zaproszenia, relacje z imprez
i wypraw w poszukiwaniu słoneczników.

Wyprawa do Krakowa

Postprzez Dharani » 1 paź 2012, 11:32

Na najbliższy weekend mamy zaplanowany wypad do Krakowa, w którym mamy nadzieję zgarnąć 4-5 nowych słoneczników. Well, jeden wcale nowy nie jest ale dotarcie do niego jest mocno ograniczone faktem, że znajduje się on w obrębie klauzuli w klasztorze Kamedułów na Bielanach. 4 pozostałe to niemal formalność. Ponadto jestem umówiony na fotografowanie 4ch książek (w tym jednej polskiej - ks. Kowalskiego) w bibliotece Akademii Ignatianum prowadzonej przez Jezuitów. A ci, którzy znają trochę historię tego zakonu, wiedzą, że to właśnie wokół nich dawniej kwitła cała nauka. Być może jadąc do Krakowa uda się jeszcze "skosić" dwa inne zegary :) Trzymajcie więc kciuki, a będzie fajna relacja :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprawa do Krakowa

Postprzez Dharani » 3 paź 2012, 12:24

Dal zainteresowanych mały update: przeor Klasztoru Kamedułów wyraził dziś zgodę na sfotografowanie zegara w klasztornym wirydarzu, który objęty jest klauzulą!
Niestety podobna prośba skierowana do Klasztoru Norbertanek w Imbramowicach spotkała się z odmową. Trzeba sprawę kierować do samego biskupa, by to załatwić a nie ma już czasu.
Natomiast znalazłem dziś w necie zdjęcie tego zegara i wreszcie wiemy jak w ogóle wygląda. Tym bardziej szkoda, że jutro go nie zobaczymy :)
W Krakowie zatem czeka na nas 5 zegarów, jeden w Prandocinie i kilka w Grodzisku pod Skałą.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprawa do Krakowa

Postprzez Dharani » 5 paź 2012, 13:36

Mamy w hotelu net, więc mogę na bieżąco relacjonować wyniki naszych poszukiwań :)
W drodze do Krakowa zahaczyliśmy Prandocin, gdzie ku naszemu zdumieniu znaleźliśmy nie tyle zegar słoneczny na kościele, co grupę 4ch słoneczników :) Są to zegary ryte prawdopodobnie przez księdza, który potrzebował wyznaczać godziny mszy i modlitw. Jeden z nich ma wyraźnie widoczne godziny, zaś pozostałe 3 nie zostały skończone. Na przyporach wyryto koła identyczne jak w działającym zegarze, lecz nie dokończono jeszcze godzin. Wygląda to tak, jakby duchowny starał się rozszerzyć zakres godzin pokazywanych na ścianach kościoła. Prawdopodobnie dlatego konserwator opisał tylko jeden zegar. Jadąc dalej odwiedziliśmy samotnię Salomei w Grodzisku, w której bez problemu odnaleźliśmy 3 zegary, ale był problem z czwartym. Możliwe, że jest już tak bardzo zatarty, że na tarczy niczego już nie widać.

Natomiast w Krakowie dotarliśmy już do dwóch czasomierzy: pierwszy był na Villi Vinci, a drugi przez kampusem AGH (ten jest autorstwa Marka Szymochy). Pozostają nam zatem jeszcze 3 sztuki :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprawa do Krakowa

Postprzez Dharani » 6 paź 2012, 20:01

Zdobyliśmy wszystkie nowe zegary w Krakowie - czyli do listy dołączyły: Park Dębnicki, Ogród Profesorski przy Collegium Maius oraz Klasztor Kamedułów na Bielanach (w sumie na tej wyprawie zdobyliśmy 12 nowych :) ). Nie było żadnego problemu z wejściem w obszar klauzury i fotografowaniem. Udało mi się też wreszcie dodzwonić do biskupa kieleckiego, jednak przez telefon nie chciał wyrazić zgody na wejście do Klasztoru Norbertanek w Imbramowicach.
Odwiedziłem dziś także bibliotekę Jezuitów i przeglądałem cztery starodruki w tym jeden polski (ks. Kowalskiego). Mam zdjęcia, ale szczegóły później :)
Nieplanowanym wydarzeniem było odwiedzenie muzeum UJ w Collegium Maius, gdzie w sali Kopernika znajduje się niewielka kolekcja zegarów słonecznych, astrolabiów i torquetum ze słonecznikiem. Jest tam także globus nieba Marcina Bylicy, a na którym w jednym z narożników znajduje się mały zegarek, o którym pisze T. Przypkowski w artykule Trzy najstarsze polskie zegary słoneczne (czy jakoś tak :) - mamy go na Gnomonice). Niestety, globus ustawiono tak, że narożnik z zegarem skierowany jest dokładnie do roku sali i kompletnie go nie widać.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wyprawa do Krakowa

Postprzez przemek » 10 lip 2013, 20:06

zegar-sloneczny-na-globusie-M-Bylicy_maly.png
http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz/110426:1/
zegar-sloneczny-na-globusie-M-Bylicy_maly.png (114.53 KiB) Przeglądane 4489 razy
W serwisie Narodowego Archiwum Cyfrowego (http://www.audiovis.nac.gov.pl) można obejrzeć archiwalne (z 1934r.) zdjęcia tego zegara (z globusa M.Bylicy) w wersji: zegar otwarty (załączam) i zamknięty.
Avatar użytkownika
przemek
Pasjonat
 
Posty: 128
Dołączył(a): 31 sie 2010, 21:16


Powrót do Spotkania, imprezy i wyjazdy na słonecznikowe łowy



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron