Wyprawa: okolice Siedlec

Informacje o planowanych spotkaniach, zaproszenia, relacje z imprez
i wypraw w poszukiwaniu słoneczników.

Wyprawa: okolice Siedlec

Postprzez Dharani » 2 cze 2010, 11:30

W ostatnią sobotę pokusiłem się na rowerowy objazd okolic Siedlec. Trasa miała niecałe 80 km i na szczęście towarzyszyło jej trochę słońca.

Dotarłem do zegara we wsi Nowa Sucha. Umieszczono go na terenie skansenu prowadzonego przez dawnego dyrektora warszawskich Łazienek. Zegar wykuto w granitowym głazie. Wyraźnie widać miejsce, w którym stał gnomon i po zmoczeniu powierzchni kamienia da się odczytać godziny w przedziale od 12 do 4. Od strony południowej widać pozostałość po jakiejś inskrypcji - być może po dacie. Zegar został sprezentowany muzeum. Postaram się czegoś więcej dowiedzieć od dyrektora. Info o tym miejscu posiadam od pani Magdy Pielas z KOBiDZ-u.

Później pojechałem do wsi Niwiski, w której jest zegar na dzwonnicy obok kościoła. Niestety brak mu gnomona a tarczę zamalowano na biało. Wydaje się, że oryginalnie jest ona z piaskowca. Widać przez farbę oznaczenia godzin, gęstą siatkę linii i łacińską sentencję. Nie da się natomiast odczytać daty. Jest tylko AD. M........ Info o tym zegarze otrzymałem od dyrektora muzeum w Siedlcach.

Potem ruszyłem do wsi Krześlin, gdzie istniały przesłanki o zegarze. Niestety tutaj porażka. W drodze powrotnej przez Siedlce zahaczyłem jeszcze naszych dwóch słonecznych przyjaciół i odświeżyłem ich fotki - nareszcie w słońcu :)

Po tej wyprawie mogę się pochwalić sfotografowaniem 230 polskich słoneczników :)

Zdjęcia wrzucę w domu :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Powrót do Spotkania, imprezy i wyjazdy na słonecznikowe łowy