Dolny Śląsk - ogólnie. Legnica.

Informacje o planowanych spotkaniach, zaproszenia, relacje z imprez
i wypraw w poszukiwaniu słoneczników.

Dolny Śląsk - ogólnie. Legnica.

Postprzez jurdem » 24 kwi 2013, 20:16

Spędziłem ostatnio pół tygodnia na Dolnym Śląsku i pół tygodnia w Wielkopolsce. Obserwacje z Dolnego Śląska są przygnębiające. Są tam dziesiątki, jeśli nie setki opuszczonych domostw, majątków, posiadłości, pałaców, zamków, etc., etc., które pozbawione właściciela popadają, lub już popadły, w ruinę. Praktycznie w każdej miejscowości jest jakaś ruina, będąca pozostałością po takich „instytucjach” jak PGR, szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, które wyprowadziły się z dawnych posiadłości poniemieckich i stoją puste, będąc łakomym kąskiem dla wszelkiej maści współczesnych szabrowników.
Przypuszczam, że gdyby poszperać w tych opuszczonych obiektach, to pewnie w wielu znalazłoby się i zegary słoneczne lub ich ślady.
Dlatego też określenie, że coś (np. zegar słoneczny) znajduje się w ruinie nie pozwala na odnalezienie tegoż.

A teraz UWAGA! UWAGA! Będzie w katalogu 1000!

Na razie jednak na początek uporządkujmy sprawę w Legnicy.
Nr 1 w katalogu: Brama (Wieża) Głogowska – jest po remoncie, zegar odrestaurowany, w bardzo dobrym stanie.
Nr 2 w katalogu: Dawny klasztor Franciszkanów – niestety, dni jego są policzone. 16 kwietnia trwało wyburzanie resztek klasztoru. Stała jedynie ściana od ul. Chojnowskiej (ta z zegarem) oraz ściana z bramą wejściową. Teren przeznaczony będzie pod „obiekt mieszkalno-usługowy”.
Nr 3 w katalogu: Prywatny ogród – pomijam - brak danych
Nr 4 w katalogu: Willa. To nie jest willa tylko budynek Zespołu Szkół Samochodowych (popularnie: Technikum Samochodowego) przy ul. Słubickiej 7. Dawne koszary. Zegar znajduje się na nadbudówce dachu w środkowej części budynku.
Nr 5 w katalogu: Zespół folwarczny Ludwikowo. Obecnie w jednym z budynków przy ul. Żytniej znajduje się Agencja Nieruchomości Rolnych a zegar znajduje się na dawnym budynku gospodarczym.
NEW! Nr 6: Sala gimnastyczna Liceum Ekonomicznego przy Placu Słowiańskim 5. Zegar znajduje się od ulicy Szkolnej/róg Mickiewicza.
NEW! Nr 7: Kościół św. Jana przy ul. Ojców Zbigniewa i Michała 1 (z tyłu kościoła).

Stosowne zdjęcia zamieszczę w katalogu.
Avatar użytkownika
jurdem
Pasjonat
 
Posty: 326
Dołączył(a): 4 lis 2011, 00:20

Re: Dolny Śląsk - ogólnie. Legnica.

Postprzez przemek » 30 kwi 2013, 22:33

Cześć Jurku,
gratuluję aktywności w tropieniu słoneczników i tych najtrudniejszych - niby-słoneczników. Podziwiam Twoją konsekwencję i zaangażowanie w aktualizację katalogu i uzupełnianie dokumentacji. I zdaje się będą fajne efekty, skoro zapowiadasz, że mimo wyczyszczenia katalogu z niezrealizowanych zegarów (tych niby-słoneczników) doczekamy się, że pęknie magiczna granica 1000 stacjonarnych zegarów słonecznych w Polsce. Wyrazy uznania! Pozdrawiam. przemek
Avatar użytkownika
przemek
Pasjonat
 
Posty: 128
Dołączył(a): 31 sie 2010, 21:16


Powrót do Spotkania, imprezy i wyjazdy na słonecznikowe łowyKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron