Gość z Rigi

Informacje o planowanych spotkaniach, zaproszenia, relacje z imprez
i wypraw w poszukiwaniu słoneczników.

Gość z Rigi

Postprzez Dharani » 17 lip 2013, 14:56

W zeszłym tygodniu odwiedził Warszawę kolejny przybysz zza naszej wschodniej granicy - tym razem jednak ze stolicy Łotwy, Rigi. Okazuje się, że Martins Gills jest jedynym pasjonatem zegarów słonecznych i ich konstruktorem w tym kraju. Dawne rosyjskie republiki nadbałtyckie są bardzo ubogie zarówno w słoneczniki jak i ich miłośników: w Rosji jest dosłownie kilka osób, dwie w Estonii, jedna czy dwie na Litwie i Martins na Łotwie. Cały jego kraj ma mniej więcej tyle zegarów, co sama Warszawa, jednak z tego co mi Martins opowiadał, to ciężko pracuje nad poprawieniem tej sytuacji. Nasze spotkanie trwało zaledwie kilka godzin w czwartkowe popołudnie (on był po biznesowym spotkaniu a ja po dniu pracy w biurze), ale zdołaliśmy odwiedzić kilkanaście słoneczników śródmieścia i jeszcze usiąść i pogadać o swoich dokonaniach.

Zaczepiona przypadkiem w Ogrodzie Saskim dziewczyna uwieczniła nasze spotkanie:

Obrazek

Co ciekawe z Martinsem poznaliśmy się kilka miesięcy wcześniej, gdy za pośrednictwem listy mailingowej Sundials, zapytał mnie on o jedno ze zdjęć, które z Zegarynką wysłaliśmy na konkurs fotograficzny do Anglii. Okazało się, że para przy zegarze w Łazienkach miała na tabliczce napisany kredą łotewski skrót odpowiadający polskiemu "godz.". A tyle się głowiliśmy co to znaczy :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Re: Gość z Rigi

Postprzez Dharani » 17 lip 2013, 16:38

Jeszcze dodam tylko adres strony Martinsa:
http://www.saulespulkstenis.lv/

Warto zajrzeć o zobaczyć co jest do odkrycia na Łotwie :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Powrót do Spotkania, imprezy i wyjazdy na słonecznikowe łowy