Nowa ekspozycja słoneczników w Muzeum w Jędrzejowie

Kącik przyjaciół Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Sprawy związane z Muzeum: wsparcie, pomysły, wnioski, projekty...

Nowa ekspozycja słoneczników w Muzeum w Jędrzejowie

Postprzez rafalzak » 5 wrz 2012, 22:44

W tym, temacie poruszę dwie sprawy.

Jedną, na która się tu natknąłem to eksponowanie słoneczników.
Wspomniano, że są słabo eksponowane z czym się zgadzam w 100%. Tak było do pewnego czasu, kiedy przekonałem Dyrektora co do zmiany aranżacji. Udało się na to pozyskać środki i od soboty 08.09.2012 będzie udostępniona nowa aranżacja ekspozycji. Zmienione zostały gabloty wraz z ich oświetleniem, do tego została pomalowana cała sala, dekoracje ścienne tj. znaki zodiaku, układ słoneczny i droga mleczna na suficie. To co do tej pory widzieliście odeszło do lamusa.
W chwili obecnej kończę robić podpisy do eksponatów a w sobotę o 17 oficjalne otwarcie.
Zdjęcia nowej ekspozycji umieszczę w niedzielę na stronie Muzeum (link podam później) tak abyście mogli podziwiać oraz wypowiedzieć się na temat czy wam się to podoba. tu jeszcze dodam, że wszystkie zegary zostały wyczyszczone i lśnią :)

Druga sprawa:
Wczoraj została podpisana umowa na dofinansowanie dot. wyposażenia sali dydaktycznej Muzeum.
Bowiem zostanie zakupiony sprzęt audio-wideo 3D, ekran 3x4m itp.
Ma to zastąpić mniejszą obecna salę dydaktyczną, na której do tej pory odbywały się zajęcia muzealne. Będziemy chcieli poszerzyć ofertę ale to są plany.
Chce powiedzieć, że jeśli będziecie chcieli się spotkać w Jędrzejowie to myślę, że takowa sala dydaktyczna bardzo nam się przyda (tym bardziej, ze jest klimatyzowana).
Minusem są środki, które otrzymaliśmy są niewielkie i nie będziemy mieli sprzętu na zakup aparatu i kamery 3D.

trzecia sprawa:
Zapraszam na otwarcie z okazji EDD 2012, urządzamy wystawę w oparciu o własne eksponaty pt. "Kuchnia sercem domu"
Będziemy eksponować naszą porcelanę: zastawę stołową, meble, naczynia kuchenne. Mógłbym tu pisać dużo ale jeśli ktoś będzie chciał zobaczyć to zapraszam.
Wstęp bezpłatny.

Fotki umieszczę również na naszej stronie.
rafalzak
Pasjonat

Re: Nowa ekspozycja słoneczników w Muzeum w Jędrzejowie

Postprzez Dharani » 9 wrz 2012, 10:47

Dziękujemy Rafale za informacje - to naprawdę dobrze rokuje dla kolekcji zegarów słonecznych w Jędrzejowie. Tym bardziej ma to znaczenie, że jest to przecież największy zbiór słoneczników w Polsce i jeden z kilku największych na świecie (nie chcę tu powtarzać informacji o 3cim miejscu po Oksfordzie i Chicago, bo to już dawno mogło się zmienić). Z tego co się orientuję istnieje przynajmniej kilkanaście muzeów w naszym kraju mające w zbiorach jakieś słoneczniki, ale kolekcji Przypkowskich raczej nigdy już nie prześcigną.

Rafał, mam dla Ciebie propozycję (prośbę): mamy tu na Gnomonice dział, w którym chcemy zaprezentować polskie muzea mające w swoich zbiorach zegary słoneczne (http://gnomonika.pl/katalog.php?d=5). Na razie nie udało mi się opisać nawet tych, które umieściłem już w bazie (poza dosłownie jednym). Natomiast po naszej z Zegarynką tam wizycie, posiadamy spory zbiór zdjęć z muzeum i z biblioteki, a brakuje tylko porządnego i aktualnego opisu muzeum i kolekcji. Może byś zatem zechciał zająć się takim opisem? Chodzi o parę słów o historii samego muzeum i jakiś opis kolekcji (czego nigdzie nie ma). Zazwyczaj we wszystkich materiałach wspomina się o dosłownie kilku najbardziej charakterystycznych eksponatach i tyle. Chcielibyśmy o ile to możliwe, żebyś opisał jakie kategorie zegarów tam macie i jak je odróżniać od pozostałych, jak działają, gdzie powstawały itp. Co o tym myślisz? To co do tej pory mamy można podejrzeć tutaj: http://gnomonika.pl/katalog.php?d=5&id=1 Dalszy ciąg mojej propozycji później :)

A teraz artykuł Zegary w Muzeum Przypkowskich, który ukazał się niedawno w serwisie strefaimprez.pl

Zegary w Muzeum Przypkowskich
Przemysław CHECHELSKI

Szczegóły imprezy:
Znana na całym świecie kolekcja zabytkowych zegarów słonecznych znajdująca się w muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie zmieniła swoje oblicze. Za pieniądze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz powiatu jędrzejowskiego została zmieniona ekspozycja tych unikatowych eksponatów.

ZA 100 TYSIĘCY ZŁOTYCH

- Zadanie pod nazwa „modernizacja stałej ekspozycji zegarów słonecznych" zostało zrealizowane z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pokryło 70 procent wydatków oraz ze środków powiatu jędrzejowskiego, które dołożyło resztę pieniędzy – wyjaśnia Piotr Maciej Przypkowski, dyrektor muzeum.

Inwestycja kosztowała 100 tysięcy złotych. Ekspozycja jest nie do poznania. Usunięte zostały stare gabloty z lat osiemdziesiątych, które nie spełniały już wymogów. Zakupiono nowe z własnym oświetleniem, które jest zarówno energooszczędne jak i nie nagrzewa eksponatów.

Całkowicie została zmieniona aranżacja pomieszczenia. Z dwóch pokojów powstała jedna sala. Na jednej części sufitu została namalowana galaktyka, na której zostało zaznaczone położenie naszego układu słonecznego. Na drugim zaś suficie namalowany jest układ słoneczny.

Ściany pomalowano na ciemnoniebieski kolor, sufitu na granatowy. Okna zasłonięto niebieskimi roletami, żeby wprowadzić nastroju astronomiczny. Na ścianach zostały namalowane zostały złotym kolorem gwiazdozbiory – 12 znaków zodiaku. Malowidła wykonał Artur Smerkowski, jędrzejowski plastyk, a pomagał mu Robert Włodarczyk. Zmieniona została także instalacja elektryczna.

JEST TEŻ MONITORING

Zainstalowany został także monitoring. Są cztery kamery, które automatycznie się włączają, gdy wyczują ruch. Działają one na podczerwień również nocą. Zakupiono także nawilżacze powietrza.

W sobotę 8 września, odbędzie się uroczyste otwarcie nowej ekspozycji. Początek o godzinie 17. Uczestniczyć w nim będzie prawdopodobnie Małgorzata Omilanowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

- Pozwoliłem sobie wystosować zaproszenie do pani minister, która jest odpowiedzialna za muzea. Wyraziła ona chęć przyjazdu do Jędrzejowa – mówi Piotr Maciej Przypkowski.

W sobotę 8 września, o godzinie 17 w muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie odbędzie się uroczyste otwarcie nowej ekspozycji unikatowych zegarów słonecznych. W uroczystości weźmie udział prawdopodobnie wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.

Swoją drogą ciekaw jestem relacji Rafała z inauguracji :)
Załączniki
120035_jzegary1.jpg
120035_jzegary1.jpg (33.76 KiB) Przeglądane 6610 razy
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez rafalzak » 13 wrz 2012, 14:52

tak jak wspomniałem na naszej stronie można znaleźć zdjęcia z otwarcia wystawy oraz obejrzeć wystawę. Co do wystawy dałem tylko zdjęcia ogólne. Jeśli chcecie to mogę umieścić zdjęcia słoneczników w gablotach.

Odnośnie propozycji Dharani bardzo chętnie to zrobię u przygotuję - krótka historie muzeum oraz opisy zegarów.
Podałeś też, że muzeum zawsze ma przewodnie zegary, którymi się chwiali. Traktujemy jako perełki naszej kolekcji i stad takie a nie inne informacje. Ja staram się zawsze zwrócić uwagę na inne obiekty ale poza mną i Dyrektorem nikt tego nie robi. Cóż w końcu prowadzę ten dział i wiem co mam :)

strona muzeum www.muzeum.jedrzejow.pl
rafalzak
Pasjonat

Postprzez Dharani » 13 wrz 2012, 16:37

rafalzak napisał(a):tak jak wspomniałem na naszej stronie można znaleźć zdjęcia z otwarcia wystawy oraz obejrzeć wystawę. Co do wystawy dałem tylko zdjęcia ogólne. Jeśli chcecie to mogę umieścić zdjęcia słoneczników w gablotach.

O tak, tak - ja poproszę o zdjęcia zegarów (na stronie widziałem parę fotek gablot) :) Muszę powiedzieć, że ekspozycja teraz wygląda o niebo ciekawiej - fajnie, że Twój pomysł się przyjął i znalazł tak fajną realizację.

rafalzak napisał(a):Odnośnie propozycji Dharani bardzo chętnie to zrobię u przygotuję - krótka historie muzeum oraz opisy zegarów. Podałeś też, że muzeum zawsze ma przewodnie zegary, którymi się chwiali. Traktujemy jako perełki naszej kolekcji i stad takie a nie inne informacje. Ja staram się zawsze zwrócić uwagę na inne obiekty ale poza mną i Dyrektorem nikt tego nie robi. Cóż w końcu prowadzę ten dział i wiem co mam :)

Rozumiem :) Nie mam nic przeciwko wspominaniu o tych wyjątkowych zegarach, po prostu odczuwam głód dokładniejszych informacji :) Swoją drogą warto chyba też wspomnieć o jakiejś historii powstawania kolekcji. Czytałem gdzieś anegdotę o tym, że Tadeusz "ukradł" skądś zegar żeby go zabezpieczyć w Muzeum. Możliwe, że takich zdarzeń było więcej. Może warto wspomnieć o tym, skąd pochodzą niektóre eksponaty. Wiemy, że pierwotnie były rozrzucone po całej Polsce, skąd przewieziono je do Muzeum. Widzę wiele ciekawych rzeczy, o których w tym kontekście warto wspomnieć. Na przykład jaka dokładnie liczba zegarów jest aktualnie eksponowana?

Zależy mi bardzo na tym, by Muzeum było dobrze i szeroko promowane - to w końcu największy zbiór słoneczników w promieniu wielu setek kilometrów. Możliwe, że w przyszłym roku przywiozę do Was całą wycieczkę z British Sundial Society. Oni później pomogą dalej rozreklamować je na świcie.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez Dharani » 13 wrz 2012, 21:14

Wrota świętokrzyskie:
Słoneczne zegary w nowym otoczeniu

Sala wystawowa, gdzie mieści się stała ekspozycja zegarów słonecznych w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie zyskała nowy blask. Zakończył się jej remont, na który dofinansowanie placówka otrzymała z ministerialnego programu.

Zegary słoneczne niemal wszystkich typów produkowanych w XVI- IX w., w tym norymberskie, augsburskie, Dieppe, paryskie, równikowe, wysokościowe i inne, to najważniejsza kolekcja w muzeum. - Eksponaty umieszczone zostały teraz w nowoczesnych gablotach. Mają ledowe oświetlenie oraz bezpieczne zamknięcia. Zamontowany został również system monitoringu. Ściany mają teraz niebieski kolor, który nawiązuje do koloru nieba. Na nich pomalowane są złotym kolorem znaki Zodiaku – informuje Karolina Piasecka-Haczyk z muzeum. Malowidła wzorowane są na XVII-wiecznych rycinach z atlasu nieba Jana Heweliusza. Na suficie namalowany został układ słoneczny.

Renowacja sali wystawowej kosztowała 100 tys. zł. 70 procent to dofinansowanie z programu ministra kultury. Reszta to wkład własny. Odrestaurowaną salę można oglądać od minionego weekendu.

Magda Pokrzepa
Załączniki
JĘDRZEJÓW_image_gallery.jpg
Sala po renowacji. Fot: Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie
JĘDRZEJÓW_image_gallery.jpg (65.57 KiB) Przeglądane 6587 razy

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez mlose » 17 wrz 2012, 23:42

Podobnie jak Darek, liczę że w ramach wyrównywania standardów wreszcie uda się stworzyć w Jędrzejowie wirtualny katalog zegarów, podobnie jak w:

Greenwich: http://collections.rmg.co.uk/collection ... rm=sundial
Oxfordzie: http://www.mhs.ox.ac.uk/collections/
Harvard: http://dssmhi1.fas.harvard.edu/emuseumd ... sp?lang=EN
czy Adler Planetarium: http://www.adlerplanetarium.org/4dlink/ ... /Web_Query

W tej chwili kolekcja Jędrzejowa jest martwa i taką pozostanie dopóki nie znajdzie się w obiegu badaczy
zajmujących się na świecie gnomoniką, czy to w aspekcie historii nauki, rzemiosła, kultury itd.
Obecny stan skazuje nas niestety na intelektualne peryferie, a tę cenną kolekcję - rzadkość
w naszym kraju odartym przez wojny z masy ruchomych zabytków - na traktowanie
raczej jako gabinet kuriozów niż powazny ośrodek studialno/ badawczo/ popularyzatorski
jakim mogłoby byc Muzeum.

Trzymam kciuki za to by dostęp wirtualny do zbiorów w moim kraju był równie możliwy jak ma to miejsce za morzami i oceanami...
mlose
Pasjonat

Postprzez rafalzak » 19 wrz 2012, 22:49

Wiem na jakim etapie znajduje się promocja naszej "mekki" zegarów słonecznych. Stąd też spodziewam się krytycznych ale i trafnych uwag, z których to na pewno skorzystam. Pomysł z pokazaniem online zbiorów zrodził się dużo wcześniej ale jak to bywa bark funduszy, ograniczają działania aby poprawić nasz wizerunek. Nie chce twierdzić, że nie się da. Wszystko wymaga czasu i zaangażowania ludzi a przede wszystkim wkładu finansowego. Tu mogę śmiało powiedzieć, że nasza nowa ekspozycja jest małym kroczkiem, a od czegoś trzeba zacząć aby osiągnąć cel. Nie będą zdradzał planów co chciałbym zmienić lub dodać aby ułatwić miłośnikom słoneczników życie i pokazać nasze zasoby, nie wiem jak będzie wyglądała realizacja. Na pewno na bieżąco będę was informował o tym co robimy lub zrobiliśmy. Liczę na wasze porady, pomysły i krytyczne uwagi.

Zachęcam do wpisywania się do naszej księgi gości na stronie muzeum. Chciałbym abyście opisali to co wam się podoba lub nie. Co waszym zdaniem chcielibyście zmienić. strona muzeum http://www.muzeum.jedrzejow.pl
rafalzak
Pasjonat

Postprzez mlose » 20 wrz 2012, 23:29

Zmiana ekspozycji to krok, który bardzo cieszy.
Co do ogólnodostępnego, internetowego katalogu zbiorów, myślę, że i uzytkownicy gnomoniki mogą udzielić pomocy przy jego współtworzeniu, edytowaniu haseł itd. by proces przyspieszyć.
mlose
Pasjonat

Postprzez przemek » 21 wrz 2012, 11:51

Cieszą mnie niezmiernie wszystkie te zmiany, i te dokonane i prognozowane. Byłem w Jędrzejowie latem 2011 roku i uważam, że to działania w dobrym kierunku, wręcz niezbędne. Zgadzam się tu w pełni z argumentami Mlose i Darka. Niezwykle istotne byłoby otwarcie się Muzeum na pasjonatów. Sugestia Mlose jest bardzo trafna. Faktycznie praca miłośników-społeczników może okazać się niezwykle cenna (dla Muzeum: zaangażowanie, niewielkie koszty, świeżość spojrzenia i różnorodność opinii, ...; dla pasjonatów: dostęp do niezwykłych zbiorów, uczestnictwo w poważnym projekcie,...). Wydaje się, że wszyscy na tym mogą skorzystać.
Przy tej okazji nasuwa się tu pytanie: Czy na stronie internetowej Muzeum powinien pojawić się link - odsyłacz do Gnomoniki, której potencjał w dziedzinie popularyzacji i konsolidacji środowiska miłośników gnomoniki jest nie do przecenienia? Na Gnomonice w zakładce >>Muzea ze słonecznikami<< analogiczny link do strony Muzeum już od dawna funkcjonuje (zresztą wyżej pisze o tym Darek).
Pozdrawiam!
Ostatnio edytowano 21 wrz 2012, 23:20 przez przemek, łącznie edytowano 2 razy
przemek
Pasjonat

Postprzez Zegarynka » 21 wrz 2012, 12:00

Dzień dobry:)
Dołączam się do grona osób, które są zadowolone, że ekspozycja zegarów jędrzejowskich zyskała nowe oblicze:)Aż miło popatrzeć na te jasne gabloty i tajemnicze malunki na ścianach:)
Widzę, że wszyscy marzymy o tym aby muzeum stało się jeszcze bardziej przyjazne dla internautów a przyznam się ,że marze o jeszcze jednej rzeczy......
Chciałabym za jakiś czas móc obejrzeć te bogate zbiory zegarowe a później usiąść z filiżanką dobrej herbaty, przy stoliku z obrusem z kwiatki w pięknym ogrodzie za muzeum...... się tak rozmarzyłam:)
Bo jak na razie przypomina raczej zapuszczone lapidarium niż ogród, w którym w słoneczny dzień słychać tykanie zegarów słonecznych:)
Mam nadzieję, że rewitalizacja zieleni, zegarów i fontann za muzeum też jest w planach?
Pozdrawiam ciepło:)
Zegarynka
Pasjonatka

Następna strona

Powrót do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie