Nowa ekspozycja słoneczników w Muzeum w Jędrzejowie

Kącik przyjaciół Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Sprawy związane z Muzeum: wsparcie, pomysły, wnioski, projekty...

Re: Nowa ekspozycja słoneczników w Muzeum w Jędrzejowie

Postprzez Zegarynka » 24 wrz 2012, 11:26

O tak, nastąpiło niezłe zamieszanie:) Przepraszam za moje zakręcenie:)
O ile podtrzymuję to co napisałam o lenistwie w pierwszym poście o tyle wycofuję prośbę z drugiego - a raczej przekierowuję ją do Rafała Zaczkowskiego - tak przez przypadek został wmieszany w dyskusję:)
Zegarynka
Pasjonatka

Postprzez rafalzak » 3 gru 2012, 15:23

Poniżej umieściłem kilka zdjęć ekspozycji zegarów słonecznych.

Poprzednia ekspozycja
DSC_5578.JPG
ekspozycja - old
DSC_5578.JPG (135.68 KiB) Przeglądane 4707 razy

DSC_7288.JPG
Ekspozycja - old
DSC_7288.JPG (62.11 KiB) Przeglądane 4707 razy

Obecna
DSC_5786.JPG
ekspozycja - new
DSC_5786.JPG (167.47 KiB) Przeglądane 4707 razy
rafalzak
Pasjonat

Postprzez rafalzak » 3 gru 2012, 15:29

DSC_5801.JPG
Ekspozycja - new
DSC_5801.JPG (169.58 KiB) Przeglądane 4707 razy

DSC_5803a.JPG
Ekspozycja - new
DSC_5803a.JPG (180.19 KiB) Przeglądane 4707 razy

DSC_5805.JPG
Ekspozycja - new
DSC_5805.JPG (173.78 KiB) Przeglądane 4707 razy

Umieściłem kilka zdjęć staraj i nowej aranżacji.
Proszę o wasze opinie na dot. nowego wyglądu.

Ps.
Jeśli chodzi o ogród Muzealny będziemy w styczniu składać wniosek o dotację. Projekt na chwilę obecna nosi nazwę "Ogród czasu". Całkowity koszt to 950 tys. zł brutto. Ze względu na dużą ilość prac będzie on podzielony na dwa etapy tj. na rok 2013 i 2014. Wobec tego otwarcie ogrodu przewiduje się na rok 2015.
rafalzak
Pasjonat

Postprzez Zegarynka » 6 gru 2012, 11:35

Bry:)
Moim zdaniem zmiana ekspozycji to krok milowy naprzód:) Powiedziałabym nawet , że to podróż w czasie - z głębokich lat PRL-u do XXI wieku. Byłam, widziałam z przyjemnością oglądałam:)
Jeśli chodzi o ogród to ten rok 2015 to dla mnie jakiś kosmicznie odległy termin... No ale cóż, wszystkie projekty potrzebują czasu, żeby zaistnieć, dojrzeć, zrealizować się:) Przyznam szczerze, że na rewitalizację ogrodu czekam z niecierpliwością, bo sądzę, że drzemie w nim ogromny potencjał, który mam nadzieję zostanie maksymalnie wykorzystany:)
Rafał, najważniejsze jest jednak to , że cały czas walczysz o unijną kasę i dzięki niej podnosisz to muzeum z kolan:) Tak trzymaj:)
pozdrawiam,
Zegarynka
Pasjonatka

Postprzez Dharani » 7 gru 2012, 10:31

Nie muszę chyba mówić, że całkowicie popieram wypowiedź Zegarynki - w tej kwestii mamy niemal identyczne zdanie. Nowa ekspozycja zegarów to ogromna zmiana, wreszcie coś widać, wreszcie odcięcie od socrealistycznej stylistyki poprzednich dekad. No, przynajmniej kojarzącej się z bublem i tanią estetyką PRL-owskich gmachów. Fuj. Ale poszło sobie i to jest najważniejsze. Moim zdaniem jest w tej nowej aranżacji pewna słabość. To nieledwie szczegół, ale rzucił mi się w oczy. Jest ładnie, schludnie, kontrastowo, zegary są na pierwszym planie, ale... jest też nieco nudno. W sensie takim, że wszystko stało się takie same. Być może dałbym tam kilka innych akcentów w postaci mniejszych szafek/gablot, a może z sufitu powinien zwisać suszony krokodyl (jak u Pratchetta :) ) To oczywiście tylko takie moje spostrzeżenia.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez mlose » 8 gru 2012, 01:40

Suszony krokodyl, w którego paszczy jest otwór, przes który padające światlo na podlodze rysuje w ciągu roku piekną analemmę !:)
mlose
Pasjonat

Postprzez Rafał » 8 gru 2012, 03:20

Nie widziałem jeszcze nowej ekspozycji więc opinię wyrażę wyłącznie na podstawie fotografii.
I dodatkowo będzie przesadzona żeby mocniej zaakcentować co nieco.
Mnie się nie podoba.
Jest porządek. Jest czysto i nowocześnie. Jest... niebiesko... I jak napisał Darek - nudno.
To wnętrze nie ma charakteru, który chyba byłoby dość łatwo uzyskać bo ekspozycja jest wyjątkowa. Ja wiem, zawsze można wysunąć teorię, że to eksponaty są najważniejsze a jakieś wyrafinowane elementy architektury wnętrza będą odciągać uwagę. To często używana teoria firm oferujących te najprostsze meble. Bo takie właśnie są te systemy z profili aluminiowych. Nie wymagają ani specjalnej wiedzy ani technologii. Pracuję w branży nieco zbliżonej więc mam też do czynienia z budową różnych ekspozycji, chociaż muzealną zrobiłem tylko jedną. I biorąc to wszystko pod uwagę myślę, że jest to krok naprzód ale taki trochę nieśmiały. Już nie PRL ale jeszcze nie teraźniejszość. Taka ekspozycja prawdopodobnie zestarzeje się dość szybko. Trochę szkoda, że wnętrze nie jest bardziej przyjazne tzn. cieplejsze w odbiorze. Aluminium w tej formie, na tle granatowych ścian działa na mnie: "Pamiętaj, nie jesteś u siebie. Obejrzyj i wyjdź." A ja bym wolał żeby chciało się tam zostać, wrócić za jakiś czas. Chciałbym opowiedzieć znajomym, że warto pojechać bo jest miło, przyjemnie, mają dobrą kawę itp.
Rozpisałem się chyba niepotrzebnie ale chciałem napisać coś, co nie będzie tylko pochwałą, z której nic nie wyniknie ale poszukać "dziury w całym" żeby w przyszłości było jeszcze lepiej. Chciałbym żeby Muzeum w swoich przyszłych inwestycjach bardzo solidnie przemyślało wszystkie kwestie, z których "wizja" (czyli zarówno funkcja jak i strona wizualna) jest chyba w tym momencie najważniejsza bo wystarczy pozwolić tym imponującym zbiorom zaistnieć. Nie tylko małe budżety powodują, że o tym się nie myśli ale także słaba dostępność do niestandardowych koncepcji i ogólnie mizerne poczucie estetyki. I w żadnym wypadku nie piszę tego o Muzeum tylko o drugiej stronie czyli projektantach, dostawcach materiałów i wykonawcach. Szybko zrobić i szybko wystawić fakturę.
Jak powiedziałem na początku - przesadziłem i nie jest tak źle jak napisałem. W ogóle nie można porównać starego i nowego. Jest bardzo dobrze i pewnie będzie jeszcze lepiej. Trzymam kciuki, także za kawiarnię i ogród bo to będą bardzo ważne elementy.
Rafał
Pasjonat

Poprzednia strona

Powrót do Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie