Z zabytków gnomonicznych

Komentarze do artykułów z serwisu GNOMONIKA.pl

Moderator: Redaktor

Oceń ten artykuł

5 - świetny
0
Brak głosów
4 - niezły
0
Brak głosów
3 - może być
1
100%
2 - taki sobie
0
Brak głosów
1 - kiepski
0
Brak głosów

Liczba głosów : 1

Z zabytków gnomonicznych

Postprzez Redaktor » 26 lis 2012, 01:59

Artykuł

Masz jakieś przemyślenia po lekturze? Chcesz coś dodać lub uściślić?
Widzisz jakiś błąd? Podziel się swoją wiedzą i skomentuj ten tekst.

Żeby komentować lub oceniać artykuły musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Redaktor
Administrator

Re: Z zabytków gnomonicznych

Postprzez Dharani » 8 gru 2012, 16:35

Czuć tu wyraźnie, że w okresie przedwojennym pisarstwo Tadzia nie miało jeszcze stylu i mocy. Widać była to dla niego taka próba sił, rozgrzewka. Jeśli mam więc ocenić ten tekst, to daję mu trójeczkę, czyli Może być :) ale niczego nie urywa i wybitnie odkrywczy nie jest. W tamtym czasie wszyscy na ten temat powtarzali mniej więcej to samo, a więc Tadzio poszedł tu za wzorem autorów jeszcze XIX-wiecznych. Te same prawdy, te same fakty, te same informacje. Niemniej z przyjemnością odkryłem ten artykuł i go tu zamieściłem dla korzyści wszystkich spragnionych wiedzy o historii gnomoniki.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez manecilla » 11 gru 2012, 09:04

może tekst był pisany na zamówienie? może chodziło właśnie o taki ogólny szkic popularnonaukowy? poza tym redakcje mają to do siebie, że chętnie piszą po swojemu raz już napisany tekst; na dodatek mając najgłębsze przekonanie, że wersja redakcyjna jest najpiękniejsza?:)
manecilla
Pasjonatka

Postprzez Dharani » 11 gru 2012, 21:58

Istnieje też inna możliwość - Tadek i jego tatko Feliks nie mieli zbyt wielu innych sobie współczesnych pasjonatów gnomoniki, toteż nie za bardzo było z kim dzielić się swymi fascynacjami. Żeby było z kim pogadać, najpierw musieli zasiać małe ziarenka zainteresowania. Jeśli by trafiły na żyzną glebę, to by mieli z kim gadać. Myślą, że najwięcej dawało wtedy Towarzystwo Astronomiczne, które działało przy Muzeum Przypkowskich. Np. związany z nim był Ludwik Zajdler, autor późniejszego kanonu wiedzy o zegarach słonecznych.
A zatem Przypkowski musiał pisać prosto i podstawach, by kogokolwiek zainteresować tematem. Przypuszczam, że to właśnie dlatego nie napisał żadnej poważnej książki o gnomonice. Niemniej to jego pisanie z powyższego artykułu nadal uważam za wprawkę :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez manecilla » 12 gru 2012, 08:40

najwięcej dawało wtedy Towarzystwo Astronomiczne, które działało przy Muzeum Przypkowskich
ilu członków zrzeszało (oraz - kto był skarbnikiem i zdefraudował kasę z obowiązkowych składek?:)), ktoś wie coś na ten temat?
A zatem Przypkowski musiał pisać prosto i podstawach, by kogokolwiek zainteresować tematem.
a może nawet chciał i umiał pisać prosto; to naprawdę trudna sztuka, zwłaszcza w zderzeniu z materiałem naukowym;
kto i co wówczas drukował w tym "Naokoło świata"? takie pytanie też należałoby chyba zadać; ale z pewnością Tadeusz P. był naonczas jeszcze żółtodziobem, miał ledwie ze 20 wiosen i spory pęd ku wiedzy - musiała to być wprawka:)
manecilla
Pasjonatka

Postprzez manecilla » 12 gru 2012, 08:48

PS wikipedia głosi, że pierwszą publikacją Tadeusza P. były prace o architekturze zamku w Pieskowej Skale z 1928 roku, a w interesującym nas okresie późniejszy wielki gnomonik zajmował się historią i historią sztuki, studiując te nauki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1923-1929;
jednym słowem: człowiek renesansu, o rozlicznych talentach i rozległych zainteresowaniach
manecilla
Pasjonatka

Powrót do Artykuły