Biblia: pierwszy opis zegara słonecznego

Komentarze do artykułów z serwisu GNOMONIKA.pl

Moderator: Redaktor

Oceń ten artykuł

5 - bardzo dobry
0
Brak głosów
4 - dobry
1
50%
3 - dostateczny
1
50%
2 - mierny
0
Brak głosów
1 - beznadziejny
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 2

Biblia: pierwszy opis zegara słonecznego

Postprzez Redaktor » 12 sty 2010, 01:47

Artykuł

Masz jakieś przemyślenia po lekturze? Chcesz coś dodać lub uściślić?
Widzisz jakiś błąd? Podziel się swoją wiedzą i skomentuj ten tekst.

Żeby komentować lub oceniać artykuły musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Avatar użytkownika
Redaktor
Administrator
 
Posty: 3129
Dołączył(a): 12 sty 2010, 12:02
Lokalizacja: Virtual

Re: Biblia: pierwszy opis zegara słonecznego

Postprzez Dharani » 17 sty 2010, 18:30

Na poniższej stronie znalazłem komentarz do tej biblijnej przypowieści, w którym autor twierdzi, że mowa tam o stopniach kątowych. Stąd twierdzi, że owe 10 stopni równe jest 40 minutom.

LINK

Rozmówca popatrzył w tekst biblijny i przeczytał: »i prawie cały dzień nie śpieszyło się do zachodu«. Słowa prawie cały zmieniają sytuację w sposób zasadniczy. Wątpiący astronom zaczął czytać Biblię jeszcze raz, aż doszedł do 38. rozdziału Księgi Izajasza, gdzie została opisana niezwykła historia śmiertelnie chorego króla Ezechiasza. W odpowiedzi na jego modlitwę Bóg przydał mu 15 lat życia. Aby go upewnić co do tej obietnicy, dał mu znak: »Idź na dziedziniec i spójrz na zegar słoneczny. Cofnę cień zegara o 10 stopni«. Izajasz opowiada, że tak się stało. Mamy więc brakujący czas, gdyż 10 stopni na zegarze słonecznym odpowiada 40 minutom na tarczy naszych zegarów. Dokładność Biblii potwierdza się raz jeszcze ku najgłębszej satysfakcji rzetelnych badaczy”.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biblia: pierwszy opis zegara słonecznego

Postprzez Dharani » 31 gru 2010, 01:39

Pierwszy akapit artykułu już teraz wymaga korekty - Stary Testament nie jest wcale najstarszym pismem mówiącym o zegarach słonecznych. Dużo starsza jest egipska Księga Nuta, której najstarszy zachowany przykład pochodzi z okresu Nowego Królestwa (1550-1070 p.n.e.). Księga Nuta to pismo religijne, w którym między innymi zamieszczono opisy zegarów cieniowych. W książce Winthropa Dolana "A Choice of Sundial" znaleźć też można informacje o chińskiej książce z I-II wieku p.n.e., której przetłumaczony tytuł miał brzmieć "Księga zegarów słonecznych".
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Biblia: pierwszy opis zegara słonecznego

Postprzez Dharani » 4 sty 2012, 23:32

Grzebiąc w internecie natknąłem się na serię ilustracji z XV wiecznej książki Nicolausa de Lyra "Postilla in Bibliam", za pomocą których autor usiłował wyjaśnić zjawisko, jakie miało miejsce w opisanych w Biblii zdarzeniach z zegarem Ahaza w roli głównej. Nie potrafię się do nich odnieść, ale dla korzyści następnych generacji polskich gnomoników warto to zarchiwizować :)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Artykuły



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron