O zamojskich zegarach

Komentarze do artykułów z serwisu GNOMONIKA.pl

Moderator: Redaktor

Oceń ten artykuł

5 - świetny
2
40%
4 - niezły
2
40%
3 - może być
0
Brak głosów
2 - taki sobie
1
20%
1 - kiepski
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 5

O zamojskich zegarach

Postprzez Redaktor » 5 kwi 2012, 22:35

Artykuł

Masz jakieś przemyślenia po lekturze? Chcesz coś dodać lub uściślić?
Widzisz jakiś błąd? Podziel się swoją wiedzą i skomentuj ten tekst.

Żeby komentować lub oceniać artykuły musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Avatar użytkownika
Redaktor
Administrator
 
Posty: 2997
Dołączył(a): 12 sty 2010, 12:02
Lokalizacja: Virtual

Re: O zamojskich zegarach

Postprzez Agnieszkaszykula » 10 kwi 2012, 12:53

Gratuluję Pani Iwonie Pieczykolan trafnego artykułu, pełniejszego, omawiającego gnomony na roztoczu
Agnieszkaszykula
 

Re: O zamojskich zegarach

Postprzez Dharani » 13 kwi 2012, 22:53

Redakcja Gnomonika.pl przeprasza panią Agnieszkę Szykułę-Żygawską za niezamierzone pomówienie, które pojawiło się w tekście. Informujemy jednocześnie, że sporny akapit został przeredagowany.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1207
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: O zamojskich zegarach

Postprzez Dharani » 13 kwi 2012, 23:04

Osobiście miałbym pewnego rodzaju zastrzeżenie do dwóch faktów, na które powołuje się pani Iwona.

1. Trudno mi przekonać się do pojęcia "gnomon" określającego zegar słoneczny jako całość. Termin ten odnosi się do jednego tylko elementu zegara, jakim jest jego wskazówka, nie zaś do całego instrumentu. To trochę tak, jakby zegarek na ręce nazywać cyferblatem lub kopertą. Być może w środowiskach badaczy zabytków istnieje taki nawyk, jednak uważam go za błąd merytoryczny.

2. Obeliski - wbrew obiegowej opinii - nigdy nie były używane jako zegary słoneczne. Dotyczy to zarówno obszarów starożytnego Egiptu, jak i wszystkich innych kultur, które obeliski stamtąd zapożyczyły. Jedynym znanym mi wyjątkiem był pokaźny obelisk ustawiony w Rzymie, wokół którego istotnie rozrysowano siatkę linii godzin i dat. Niestety nie dotrwał on do naszych czasów. Opinię tę potwierdzają wszyscy współcześni badacze kultury kraju faraonów, oświadczając, że w Egipcie przeznaczenie każdego przedmiotu charakteryzowały umieszczone na nim hieroglify. Na egipskich obeliskach nie ma żadnych wzmianek o mierzeniu czasu ich cieniem. Tym samym przypuszczenie, że obeliski znajdujące się przy wspomnianym w tekście dworze są zegarami słonecznymi, należy traktować z przymrużeniem oka.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1207
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: O zamojskich zegarach

Postprzez mlose » 14 kwi 2012, 00:40

Piękny ten zegar z krzywym gnomonem na krzywej beczce !
mlose
Pasjonat
 
Posty: 156
Dołączył(a): 5 lut 2010, 23:53

Re: O zamojskich zegarach

Postprzez Iwona Pieczykolan » 14 kwi 2012, 10:14

1. Trudno mi przekonać się do pojęcia "gnomon" określającego zegar słoneczny jako całość.
Spotkałam się niejednokrotnie z pojęciem "gnomon", odnoszącym się do zegara słonecznego jako całości, nie tylko jednego elementu, czyli pręta i pochodnych. Ponieważ nie jestem specjalistką w dziedzinie gnomoniki (w skrócie: nauki zajmującej się obliczaniem i kreśleniem zegarów słonecznych, a nie ustawianiem pręta, tak?:)), a tym bardziej autorytetem, współczesnego (pierwotnie termin ten odnosił się wyłącznie do badylka) znaczenia tego słowa nie będę zakreślać. Dość że z pewnością jego pojemność znacznie się rozszerzyła. Co z gnomonem otworkowym? Niewątpliwie taki termin funkcjonuje wśród znawców, nie tylko sympatyków tematu. I na pewno nie odsyła nas do pręta czy czegokolwiek podobnego w kształcie. Istotą przecież jest relacja światło - cień, a to, w jaki sposób powstaje, jest sprawą wtórną, świadczącą o pomysłowości i innych przymiotach autora zegara. Następna sprawa: w przywoływanym przeze mnie artykule Agnieszki Szykuły-Żygawskiej sam tytuł (Gnomony na Roztoczu) zdaje się sugerować, że w powszechnej świadomości "gnomon" funkcjonuje jako synonim zegara słonecznego. W końcu tekst jest o zegarach, a nie ich elementach. Fakt, że na Roztoczu występują czasomierze w najbardziej klasycznej postaci (element sterczący i jego okolica, na którą ma padać cień), chyba o niczym nie przesądza. Chyba:) I ostatnia, najważniejsza sprawa. Otóż moja relacja z poszukiwań zegarów, co warto zaznaczyć (bo nie wszyscy o tym wiedzą), a nawet podkreślić, nie rości sobie pretensji do bycia tekstem naukowym czy choćby publicystycznym. Na wyraźną (i niejednokrotną) prośbę Autora strony zgodziłam się na opublikowanie tej pierwotnie prywatnej wypowiedzi.

2. Obeliski - wbrew obiegowej opinii - nigdy nie były używane jako zegary słoneczne (...). Tym samym przypuszczenie, że obeliski znajdujące się przy wspomnianym w tekście dworze są zegarami słonecznymi, należy traktować z przymrużeniem oka.
Zdaje się, że to jest błąd Pana, nie mój. Mianowicie: błędnie Pan zakłada, że ja zakładam:)) We fragmencie dotyczącym obelisków w Narolu znów odwołuję się do informacji przekazanych przez Agnieszkę Szykułę-Żygawską, a nie do własnego mniemania na temat kamiennych elementów krajobrazu. Zresztą tę kwestię, proszę mnie poprawić, jeśli się mylę, też już wyjaśniałam - w którymś z kolejnych odcinków prywatnej korespondencji.
Iwona Pieczykolan
 

Re: O zamojskich zegarach

Postprzez Dharani » 14 kwi 2012, 12:11

Chyba niezbyt precyzyjnie się wyraziłem :) Moje obiekcje (obie) dotyczą nie tyle Pani tekstu, który szanuję i doceniam w całej rozciągłości, lecz źródeł, na które się Pani powołuje. Toteż polemizuję z autorami znacznie wcześniejszych tekstów :) Innymi słowy próbuję po pierwsze zdementować błędne jak się dziś wydaje mniemanie o zastosowaniu dawnych obelisków i po drugie zniechęcić pasjonatów zegarów słonecznych do używania terminu "gnomon" jako określenia całego instrumentu.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1207
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do ArtykułyKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron