Wyprawa po zegary słoneczne Krakowa i okolic

Komentarze do artykułów z serwisu GNOMONIKA.pl

Moderator: Redaktor

Oceń ten artykuł

5 - bardzo dobry
1
50%
4 - dobry
1
50%
3 - dostateczny
0
Brak głosów
2 - mierny
0
Brak głosów
1 - beznadziejny
0
Brak głosów

Liczba głosów : 2

Wyprawa po zegary słoneczne Krakowa i okolic

Postprzez Redaktor » 2 mar 2010, 18:15

Artykuł

Masz jakieś przemyślenia po lekturze? Chcesz coś dodać lub uściślić?
Widzisz jakiś błąd? Podziel się swoją wiedzą i skomentuj ten tekst.

Żeby komentować lub oceniać artykuły musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Redaktor
Administrator

Re: Wyprawa po zegary słoneczne Krakowa i okolic

Postprzez Ivi73 » 3 mar 2010, 15:48

Witajcie :)

Lubię śledzić te Wasze wyprawy a potem spokojnie czytać to mobilizuje i pozytywnie nakręca, i zachęca naprawdę:)

Tak sobie pomyślałam o tym samotnym gnomonie, że fajnie by było gdyby znalazł się Ktoś kto chciałby na tym miejscu stworzyć nowy zegar myślisz, że to możliwe i czy coś takiego jest dopuszczalne? hm...swoją drogą ciekawe, że się uchował i nikt go zwyczajnie nie zlikwidował.

Pozdrawiam:)
Ivi
Ivi73
Pasjonatka

Postprzez Dharani » 3 mar 2010, 16:20

Ja też chętnie bym poczytał o odkryciach innych osób :) Zapewne by mnie to zmobilizowało :)
Oczywiście, że odtworzenie zegara w tym miejscu jest możliwe nawet na bazie samego tylko gnomonu. Oczywiście wygląd tarczy był by wynikiem fantazji twórcy i pewnie miał by się nijak to oryginału, ale jest to możliwe. Kwestia woli mnichów, wyliczeń i kasy na realizację. Ludzie przywiązani do zabytków często jednak nie dopuszczają myśli o odbudowie czegoś niezgodnie z wcześniejszym wyglądem, a tutaj mogą być problemy z jakąś dokumentacją.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Dharani
Pasjonat

Postprzez cieja » 4 mar 2010, 16:31

Gorąco polecamy wycieczkę do Krakowa
Byłem tam dwa lata temu i miałem okazję zobaczyć te zegary, niestety, nie wszystkie. Byłem w drodze powrotnej z Jędrzejowa, i nie było więc czasu za długi spacer.

Przy okazji wizyty w Krakowie polecam odwiedzić także Grodzisko Skała gdzie znajduje się ciekawą kolekcję czterech słoneczników. Trzech na murze wokół kościoła i jeden bardzo nezwykly na kolumnie Świętej Klary na wprost wejścia do starego klasztoru http://www.astroama.com/poland_2008/slides/06.html. Mogą one pochodzić z 17 lub 18 wieku.
cieja
Pasjonat

Powrót do Artykuły