Odwzorowanbia kata odchylenia od poludnia (polnocy) do czasu

Masz pytanie dotyczące gnomoniki, zegarów słonecznych,
czy też zagadnień związanych z tematyką serwisu GNOMONIKA.pl?
Zadaj je tutaj, a postaramy się możliwie szybko udzielić odpowiedzi.

Odwzorowanbia kata odchylenia od poludnia (polnocy) do czasu

Postprzez piotrffm » 5 maja 2016, 01:28

Witam,
Jestem nowy na forum i nie znalazlem artykulu pomocnego w moin problemie.
Postaram sie opisac problem w nadzie ze ktos z forumowiczow bedzie w stanie mi pomoc.
Obecnie butuje cos co mozna nazwac zegarem mechaniczno elektroniczno slonecznym. Wiem brzmi moze nipowaznie uzywac elektroniki i mechaniki do budowy zegra. Gdzie lelektronika w niektorych przypadkach ma nawet wbudowany zegar czasu rzeczywistego ale to nie jest sztuka , wiec postanowilem zbudowac cos troche unikalnego - choc wiem ze je jest to nic nowego.

Zburowalem urzadzenie mechaniczno eletroniczne ktore pozwala na okreslenie kata miedzy kierunkiem poludnia (polnoca w moim przypadku jako ze mieszkam w Sydney) a chwilowa pozycja slonca. Na tej podszawie chcialbym ustalic godzine sloneczna. Sama eletronika i mechanika jest bardzo prosta i dla dokladnego pomiary czay bedzie wymagala kalibracji ale jest to bardziej proba zastosowania miklrokontrolerow niz powazny projekt.

Tak wiec jezeli istneja odwzorowania pozwalajace na okreslenie godziny na podstawie podanego kata i dodatkowych informacji o polozeniu ponktu pomiaru byloby super gdyby ktos z forumowiczow mogl sie podzielic takowa wiedza.

Dodam ze kolejnym elementem tego w przyszlosci bedzie okreslenie daty (z dokladniscia do pol roku :-) ) na podszawie godziny i kata slonca nad horyzontem.

Uzywam do moich zabaw mikrokontrollera Ardunio i prostych czesci mechanicznych. Planuje rowniez dodanie kompasu elektronicznego dla ustalenia linii poludnika miejscowego (ustawienia memchanizmy dokladnie na linii polnoc poludnie).

Bede wdzieczny za pomoc
Piotr
piotrffm
Pasjonat
 
Posty: 2
Dołączył(a): 4 maja 2016, 08:28

Powrót do Pytania i odpowiedzi



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron