Pytanie dotyczące pewnego szczegółu

Masz pytanie dotyczące gnomoniki, zegarów słonecznych,
czy też zagadnień związanych z tematyką serwisu GNOMONIKA.pl?
Zadaj je tutaj, a postaramy się możliwie szybko udzielić odpowiedzi.

Pytanie dotyczące pewnego szczegółu

Postprzez mariusz » 15 kwi 2020, 15:59

Witam wszystkich, jestem nowy mam na imię Mariusz.
Czytałem artykuł "Czas i jego pomiar (cz. 1)" i mam pytanie do fragmentu tego artykułu. Został tam policzony kąt na zegarze poziomym odpowiadający dwóm godzinom. I teraz cytuję dokładnie fragment artykułu:

"Taki sam kąt należy odłożyć od linii południkowej ku zachodowi. Promień wyznaczony tym sposobem odpowiadać będzie czasowi dwu godzin przed górowaniem słońca, a po godz. 10. Układ promieni odpowiadających tym samym interwałom czasów przed górowaniem i po górowaniu słońca jest symetryczny względem linii południkowej."

Wszystko rozumiem, ale dlaczego po godz. 10? Czy przed godziną dziesiątą, kąty będą inne? Czy one podlegają innemu wzorowi? Bardzo mnie to ciekawi jak to jest?

Drugie pytanie dotyczy "zegara warszawskiego" tego do zrobienia z papieru. Jedna tarcza zegara jest letnia druga zimowa. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Letnią się "odwraca" do nieba, zimową do ziemi (mam nadzieję, że dobrze to rozumiem). Ale teraz tą zimową jak odwróci się do ziemi to ustawiając zegar na osi Pn - Pd nijak nie pasują kierunki W - Z. Może ja coś pokręciłem :?

Jestem na razie "bardzo zielony" jeśli chodzi o wiedzę słonecznikową...
Pozdrawiam Wszystkich bardzo serdecznie Mariusz
mariusz
 
Posty: 2
Dołączył(a): 12 kwi 2020, 13:53

Powrót do Pytania i odpowiedzi



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron