problemy z zegarem horyzontalnym

Masz pytanie dotyczące gnomoniki, zegarów słonecznych,
czy też zagadnień związanych z tematyką serwisu GNOMONIKA.pl?
Zadaj je tutaj, a postaramy się możliwie szybko udzielić odpowiedzi.

problemy z zegarem horyzontalnym

Postprzez zbigniew » 17 lut 2010, 14:29

Witam.
Jestem początkującym w tym temacie, ale mam ambicje i będę miał w ogródku zegar słoneczny. Problem polega na tym, że korzystając z programu "Shadows" wydrukowałem, dla próby, zegar na kartonie. Wskazuje, niestety, o godz.13.00 godzinę 10.30. Test zrobiłem w kartonie przed wykonaniem solidnej, mosiężnej, ozdobnej tarczy, a tu taka niespodzianka. Latitude i longitude prawidłowe, z GPS, więc skąd problem?
Proszę o pomoc.
Zbigniew
mobil: 695 055 261
zbiniem@interia.pl
http://www.ustron-ostoja.pl
zbigniew
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 lut 2010, 14:15

Re: problemy z zegarem horyzontalnym

Postprzez Dharani » 17 lut 2010, 16:20

Witaj Zbigniew
Trudno cokolwiek powiedzieć na odległość, ale jest jedna rzecz, która od razu ciśnie mi się na myśl: czy na pewno poprawnie zorientowałeś zegar? Różnica wskazań, o której mówisz jest bardzo duża, więc ciężko zakładać, że to niedokładność programu. Jaką metodą określiłeś swój lokalny południk?
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: problemy z zegarem horyzontalnym

Postprzez zbigniew » 17 lut 2010, 18:51

Dzięki. Skupię się na precyzyjnym wyznaczeniu północy. Choć im bardziej zgłębiam temat tym więcej wątpliwości.
pozdr...
zbigniew
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 lut 2010, 14:15

Re: problemy z zegarem horyzontalnym

Postprzez Dharani » 17 lut 2010, 19:54

Szczerze powiedziawszy nigdy nie próbowałem robić zegarów - z jednym może wyjątkiem - a już na pewnie nie przy użyciu oprogramowania, więc tak w 100% nie jestem pewien swoich przypuszczeń. Rozmawiałem jednak z fachowcem o wyznaczaniu lokalnego południka. Powtórzyć mogę tylko tyle, że po wytyczeniu go metodą śledzenia cienia słupka (gnomonu) ustawionego w środku kilku okręgów, do wyniku należy zaaplikować równanie czasu i różnicę długości geograficznej od południka strefowego. Dopiero wtedy południk lokalny jest wyznaczony poprawnie. Rzeczony fachowiec jest użytkownikiem tego forum, jednak póki co mało się udziela. Postaram się go namówić do podzielenia się doświadczeniem :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Pytania i odpowiedzi



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron