Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Komentarze do artykułów z serwisu GNOMONIKA.pl

Moderator: Redaktor

Oceń ten artykuł

5 - świetny
2
67%
4 - niezły
0
Brak głosów
3 - może być
1
33%
2 - taki sobie
0
Brak głosów
1 - kiepski
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 3

Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez Redaktor » 9 cze 2010, 08:28

Artykuł

Masz jakieś przemyślenia po lekturze? Chcesz coś dodać lub uściślić?
Widzisz jakiś błąd? Podziel się swoją wiedzą i skomentuj ten tekst.

Żeby komentować lub oceniać artykuły musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Avatar użytkownika
Redaktor
Administrator
 
Posty: 3129
Dołączył(a): 12 sty 2010, 12:02
Lokalizacja: Virtual

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez Ivi73 » 14 cze 2010, 12:50

Witaj:)

Zaskoczyłeś miło i mnie tym co zobaczyłeś:) Ale tak to jest jak się człowiek zasiedzi w jednym miejscu nie mówiąc o braku czasu chociaż śledząc Twoje wypady "poza miasto" wszystko da się przeskoczyc;)
Świetnie promujesz Nasz piękny kraj Di pod wieloma względami i aż się prosi żeby powstała wersja anglojęzyczna Gnomoniki:)

Pozdrawiam Was ciepło:)
Ivi73
Pasjonatka
 
Posty: 31
Dołączył(a): 22 sty 2010, 23:20

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez Dharani » 16 cze 2010, 15:20

Miło czytać takie krzepiące słowa :) Jednak z wersją dwujęzyczną nie będzie już tak prosto i wcale nie chodzi mi tu o brak znajomości języka, a raczej brak znajomości wystarczająco dobrej, by naprawdę poprawnie to przełożyć. Poza tym jak to mówiono w Matrixie - czas jest zawsze przeciwko nam :) Trzeba więc wybierać cele łatwiejsze i bardziej realne. Oczywiście istnieje opcja automatycznego tłumaczenie na pomocą Googla, ale tam powstają takie kwiatki, że nie wiadomo czy się śmiać czy płakać :)

Co zaś się tyczy zegarowych wypraw trzeba pamiętać, że za połowę sukcesu zawsze odpowiada Zegarynka - bez niej nie byłoby większości tego co tu jest :)
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez kerad » 20 sty 2012, 20:55

Witam
W Sztabinie był stary zegar słoneczny przy kościele, ale brakowało w nim 1/4 części
Przez większość dnia pada na niego cień kościoła, więc myślę że oryginalnie stał on w innym miejscu, a w te miejsce przy kościele został tylko prowizorycznie ustawiony jako eksponat, pewnie w tym samym momencie, w którym stojący obok posąg Litawora Chreptowicza, który pierwotnie stał przy wjeździe do huty Brzostowskiego w Hucie
Albo może stał on(zegar)jeszcze przed budową murowanego kościoła

Został stosunkowo niedawno (może 7 lat temu) zdemontowany, i jeśli dobrze mi wiadomo to został umieszczony w miejscowej izbie regionalnej,a przy kościele została sama podstawa
Element stalowy posłużył za wzór do obecnego ,,zegara'' który stoi przy pomniku Brzostowskiego
kerad
 
Posty: 4
Dołączył(a): 20 sty 2012, 20:31

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez Dharani » 22 sty 2012, 21:25

Witaj keraD :)
To bardzo ciekawe informacje - dziękuję. Wynika z tego, że oryginalna tarcza zegara jest przechowywana w izbie regionalnej (niestety była zamknięta podczas naszej tam wizyty), a na placu przed kościołem eksponowana jest jego replika. Ciekawe tylko dlaczego nie zrobiono mu gnomonu? Zakładam, że nie mieli wzoru i nie wiedzieli jak to zrobić.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez kerad » 15 lut 2012, 22:09

Myślę że nie dorabiali gnomonu raczej żeby chuligani go nie obłamali, ale może też z braku wzoru
Jak spotkam kogoś kto robił przy tym, to zapytam o to
pozdrawiam serdecznie
kerad
 
Posty: 4
Dołączył(a): 20 sty 2012, 20:31

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez kerad » 26 lis 2012, 19:29

Witam serdecznie
Przesyłam link do zdjęcia artykułu z naszej lokalnej gazety, w którym są informacje o zegarze ze Sztabina i zegarze z Suwałk
pozdrawiam :)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 5f868.html
http://images49.fotosik.pl/1713/dd783cbb8765f868.jpg
kerad
 
Posty: 4
Dołączył(a): 20 sty 2012, 20:31

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez Dharani » 26 lis 2012, 20:08

Hej Kerad :) Dzięki wielkie za ten wycinek. To cenne informacje. Czy jest szansa na lepszy skan tego artykułu?
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez kerad » 28 lis 2012, 21:20

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 07bdd.html

lepiej już chyba nie będzie, bo zdjęcia w gazecie są słabej jakości
w tym artykule jest chyba błąd, bo zegar w Suwałkach jest raczej żeliwny
Miałem gdzieś zdjęcie w kolorze tego starego zegara ze Sztabina, ale nie mogę znaleźć, jak kiedyś znajdę to podeślę
Tak sobie myślę, że ten brakujący kawałek zegara to mógł być w wieży w kościele, bo było tam sporo żelastwa jeszcze z wojny (różne okucia, zawiasy itp, -ze spalonych budynków), ale jakieś 15 lat temu jak sprzątali, to wszystko wywalili, wiadomo jak to jest z takimi rzeczami (mnie przy tym nie było) :|
pozdrawiam :)
kerad
 
Posty: 4
Dołączył(a): 20 sty 2012, 20:31

Re: Szukając zegarów na Suwalszczyźnie

Postprzez Dharani » 30 lis 2012, 15:54

Będąc w Sztabinie najpierw zauważyłem stary cokół i zrobiłem mu sesję. Dopiero potem odkryliśmy replikę na placu przed kościołem.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Artykuły



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron