Zabytkowe zegary słoneczne w Polsce, wykonane w sgraffito

Komentarze do artykułów z serwisu GNOMONIKA.pl

Moderator: Redaktor

Oceń ten artykuł

5 - świetny
0
Brak głosów
4 - niezły
1
100%
3 - może być
0
Brak głosów
2 - taki sobie
0
Brak głosów
1 - kiepski
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 1

Zabytkowe zegary słoneczne w Polsce, wykonane w sgraffito

Postprzez Redaktor » 8 mar 2013, 23:12

Artykuł

Masz jakieś przemyślenia po lekturze? Chcesz coś dodać lub uściślić?
Widzisz jakiś błąd? Podziel się swoją wiedzą i skomentuj ten tekst.

Żeby komentować lub oceniać artykuły musisz się zalogować.
Jeśli nie masz jeszcze konta na Forum, to zarejestruj się.
Avatar użytkownika
Redaktor
Administrator
 
Posty: 3129
Dołączył(a): 12 sty 2010, 12:02
Lokalizacja: Virtual

Re: Zabytkowe zegary słoneczne w Polsce, wykonane w sgraffit

Postprzez Dharani » 13 mar 2013, 13:10

Muszę powiedzieć, że temat zegara w Bieczu jest w moich oczach odrobinę niejednoznaczny. W wyniku akcji dr Włodarczyka przeprowadzonej w latach 90. na łamach Wiedzy i Życia owszem Biecz pojawił się z zegarem na południowej ścianie ratusza. Jak widać nawet Przypkowski znacznie wcześniej utrzymywał, że to słonecznik. Jednakże dzisiaj, gdy ratusz odnowiono (a wraz z nim także i zegar), okazało się czasomierz nie tylko ma godziny umieszczone dookoła tarczy, ale również obracającą się wskazówkę. Wychodzi na to, że mamy tu do czynienia z odnowionym zegarem mechanicznym. Rodzi się zatem ciąg pytań:

1. Czy to rekonstrukcja, czy też nowa wersja czegoś, co było kiedyś?
2. Innymi słowy czy mechanizm był tam zawsze, czy go wykonano teraz?
3. A może mechanizm pochodzi z innego miejsca, a tu zastąpił wcześniej istniejący zegar słoneczny?
4. Czy Przypkowski będąc na miejscu w latach 50. Widział tam cokolwiek więcej poza "odpadniętym tynkiem" i zarysem dolnej części okręgu?
5. Czy możliwe, żeby błędnie zdiagnozował obiekt na podstawie samej li tylko obserwacji (dodajmy, że ze znacznej odległości)?

Na fali informacji z WiŻ postarałem się o trochę archiwalnych zdjęć i pocztówek (dwie dodałem do artykułu) i muszę powiedzieć, że w zasadzie brak jakichkolwiek ikonograficznych przesłanek, że to był zegar słoneczny. Patrząc na same doniesienie WiŻ oparte na relacjach ludzi, a nie naukowej ekspertyzie, częściej spotyka się wpadki typu ratusz we Wrocławiu, zamek w Pieskowej Skale czy właśnie Biecz. Wszystkie te trzy miejsca posiadają jednowskazówkowe, średniowieczne zegary mechaniczne, ale żaden z nich nie ma słonecznego. Ludzie chętnie nazywają zegarem słonecznym wszystko, co ma na sobie wizerunek słońca. A to trochę za mało, by zegar stał się słonecznym.

Problemem jest tu dla mnie diagnoza Przypkowskiego. Ale jak powiedziałem wcześniej mógł pomylić się patrząc z odległości na kawałek tynku. Zdjęcie z okładki Uranii też daje jednoznacznego dowodu słoneczności tego zegarka. Widać jedynie półkole podobne do wstęg z godzinami znanymi z wielu barokowych słoneczników, ale nie widać żadnych godzin. Gdyby były, można by stwierdzić po ich ułożeniu z jakim zegarem mamy do czynienia. Prawdopodobnie wystarczyła by dosłownie jedna czytelna godzina. No i linie. Jeśli są linie, to też można coś powiedzieć na podstawie kątów między nimi.

Konkludując, uważam, że w Bieczu nie ma i nie było zegara słonecznego. I oczywiście bardzo chciałbym się mylić, ale nie widzę żadnych argumentów podważających moją tezę. Poza zdaniem Przypkowskiego oczywiście. Postaram się skontaktować z władzami miasta i wybadać temat.
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabytkowe zegary słoneczne w Polsce, wykonane w sgraffit

Postprzez Dharani » 13 mar 2013, 15:50

Żeby nie rysować obrazu palcem w powietrzu zamieszczam 3 fotki pożyczone ze strony Narodowego Archiwum Cyfrowego. Już w okresie międzywojennym tarcza zegara była tak nieczytelna, że każdy by dał się nabrać, by stwierdzić: "to zegar słoneczny".

Obrazek

Opis obrazu: Biecz, woj. krakowskie. Ratusz i wieża "katowska". Widok zewnętrzny od frontu. Na pierwszym planie widoczny targowisko na rynku głównym. W oddali widoczny fragment kościoła farnego.
Data wydarzenia: 1918 - 1939
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabytkowe zegary słoneczne w Polsce, wykonane w sgraffit

Postprzez Dharani » 13 mar 2013, 15:51

Obrazek

Opis obrazu: Biecz, woj. krakowskie. Ratusz i wieża "katowska". Widok zewnętrzny.
Data wydarzenia: 1918 - 1939
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zabytkowe zegary słoneczne w Polsce, wykonane w sgraffit

Postprzez Dharani » 13 mar 2013, 15:51

Obrazek

Opis obrazu: Biecz, woj. krakowskie. Ratusz i wieża "katowska". Widok zewnętrzny od frontu.
Data wydarzenia: 1932-06-17
Mamo, kup mi globus Warszawy.

Obrazek
Avatar użytkownika
Dharani
Pasjonat
 
Posty: 1219
Dołączył(a): 11 sty 2010, 23:41
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Artykuły



Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron